Libri, ‘jo mik’ shumë i dashur për kosovarët – Lajmi.net
Libri, ‘jo mik’ shumë i dashur për kosovarët
Autori: Lajmi.net BibliotekaKulturë/ArteLajmeNacionale 8:25, 3 January 2017
libiri
Sllovakia është e njohur me  kartolinat perfekte me kështjella me peizazheve dramatike. Por ka një tjetër lloj i ndërtimit në këtë vend të Evropës Qendrore që rivalizon kështjellat e pallatet e saj: biblioteka.

Bazuar në të dhënat e “Online Computer Library Center Inc (OCLC)” dhe Banka Botërore, grafika e mëposhtme tregon se cilat vende kanë më shumë dhe cilat më pakë, biblioteka për 100,000 banorë.

Sllovakia, rezulton se është një parajsë për dashamirët e librit.

Ndërkaq, Kosova duket të jetë një  “ferr” për dashamirët e librit. Ajo listohët përkrahë, Koresë, Bangladeshit e Nigerisë, shkruan Gazeta Fjala.

tt

Por bibliotekat nuk kanë lidhje vetëm me librat.

Ato luajnë një rol integral në strukturën shoqërore të komuniteteve të tyre. Ato ofrojnë trajnime shkrim-leximit për të pastrehët, ofrojë një hapësirë të vlefshme të takimit për grupet qytetare, dhe japin qasje në burimet arsimore.

Sipas profesoreshës Jill Hurst-Ëahl, “disa vende nuk kanë një histori të pasur të bibliotekave”, dhe shumë nga këto vende janë të njëjta “nuk kanë një histori të pasur të arsimit”.

Kështu që nuk është për t’u habitur që një korrelacion të fortë pozitiv ekziston në mes renditjen bibliotekës dhe indekseve të zhvillimit, të tilla si Indeksi i Arsimit të Programit për Zhvillim të Kombeve të Bashkuara.

Hurst-Ëahl gjithashtu vë në dukje se ka histori të rëndësishme fshehur prapa renditjes. “Institucionet kulturore janë nën sulm,” thotë ajo. “Ajo që statistikat nuk tregojnë janë vendet ku bibliotekat janë duke u shkatërruar – Si në Irak dhe Siri”./Gazeta Fjala/.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO