Të Infektuar: 1047

Të Shëruar: 794

Të Vdekur: 30

Lajm i mirë: 95-vjeçarja shërohet nga virusi korona

14:40 | 24 Mars 2020

Alma Clara Corsini është rikthyer në shtëpi pasi kaloi Covid-19 pa trajtim antiviral.

Një 95-vjeçare është bërë gruaja më e vjetër e njohur në Itali që shërohet nga koronavirusi. Alma Clara Corsini bëri një rikuperim të plotë nga Covid-19 pa pasur nevojë për trajtim antiviral pasi trupi i saj tregoi një “reagim të madh” ndaj sëmundjes, thonë mjekët, raporton “Independent”, transmeton lajmi.net.

Gjyshja u dërgua në spital më 5 mars pasi tregoi shenja të sëmundjes por tashmë është rikthyer në shtëpinë e saj në Fanano, Modena, pas një shërimi të jashtëzakonshëm.

Ajo i tha Gazzetta Di Modena nga shtrati i saj në spital: “Po, po, jam mirë. Ata ishin njerëz të mirë që kujdeseshin mirë për mua”.

Gazeta italiane tha që zonja Corsini ishte “krenaria e stafit” gjatë trajtimit të saj në një spital në Pavullo. Për shumicën e njerëzve, koronavirusi i ri shkakton vetëm simptoma të buta ose të moderuara, siç janë ethet ose kollitja.

Sidoqoftë, për disa të moshuar dhe persona me probleme shëndetësore ekzistuese mund të shkaktojë sëmundje më të rëndë, përfshirë pneumoninë.

Italia, epiqendra e virusit në Evropë, ka pasur më shumë se 59,000 raste të Covid-19 deri më tani. Numri i vdekjeve të vendit nga sëmundja u ngjit me 651 në 5.476 të dielën.

Rritja u ul në shifrën e të shtunës prej 793, por Italia mbetet një nga vendet më të prekura në botë, me numrin e vdekjeve të saj që tejkaloi javën e kaluar.

I gjithë vendi ka qenë në mbyllje që nga 9 marsi me masa të rrepta distancimi sociale.

Rajoni verior i goditjes më të fortë të Lombardisë ka shkuar edhe më tej, duke ndaluar çdo ushtrim në natyrë jo në pronë personale, duke përfshirë ushtrimin individual, dhe vendosjen e kufijve në distancë për ecjen e qenve për të ndaluar njerëzit të flasin rregullat.

Kushdo që kapet duke shkelur kufizimet tani do të përballet me gjobë deri në 5,000 euro. Sindikatat e përpunuesve të metaleve në rajon kanë kërcënuar të bëjnë grevë për të mbrojtur shëndetin e anëtarëve të tyre sepse një dekret qeveritar që mbyll përkohësisht mbylljen e shumë bizneseve për shkak të koronavirusit ka lejuar që shumë të mbeten të hapura.

Tre sindikatat kryesore, FIOM, FIM dhe UILM, thanë se lista e kompanive që mund të vazhdojnë të punojnë “është zgjeruar tej mase, duke mbuluar fusha me rëndësi të dyshimtë” dhe duke lejuar firmat “diskrecion të tepruar” në aplikimin për përjashtime.

Dekreti i qeverisë, nënshkruar të dielën, thotë se të gjitha bizneset, por “thelbësore” duhet të mbyllen deri më 3 prill, dhe përcakton një listë të gjatë të sektorëve që konsiderohen thelbësorë.

Në nivel global, tani ka rreth më shumë se 337.500 raste të koronavirusit dhe më shumë se 14.650 vdekje të lidhura me të. Më shumë se 98,000 njerëz janë shëruar deri më tani, kryesisht në Kinë ku filloi shpërthimi në qytetin Wuhan, në Hubei. /Lajmi.net/