Të Infektuar: 103.480

Të Shëruar: 90.328

Të Vdekur: 2.118

Kurz i bën thirrje BE-së për “pasaportë të gjelbër” për të vaksinuarit kundër COVID-19

14:39 | 25 Shkurt 2021

Sebastian Kurz do të shtyjë Bashkimin Evropian të enjten për të futur një “pasaportë të gjelbër” për njerëzit që kanë mbrojtje ndaj koronavirusit.

Kancelari austriak Sebastian Kurz do të shtyjë Bashkimin Evropian të enjten për të futur një “pasaportë të gjelbër” për njerëzit që kanë mbrojtje ndaj koronavirusit, tha ai, raporton Cnn, transmeton lajmi.net.

“Ne kemi nevojë për një”, pasaportë të gjelbër “për të gjithë ata që janë vaksinuar ose kanë imunitet, sepse ata sapo kanë kaluar koronavirusin ose kanë bërë një test të ri (negativ)”, u tha Kurz gazetarëve të mërkurën, përpara një samiti dy-ditor me udhëheqësit evropianë mbi pandeminë.

“Ne kemi nevojë për liri për të udhëtuar përsëri brenda Bashkimit Evropian, pa marrë parasysh nëse është për arsye biznesi apo private. Dhe ne duam të kemi mundësinë të kthehemi te ngjarjet kulturore, në gastronomi, në biznesin e hotelit dhe ta shijojmë atë”, tha Kurz.

Evropa Qendrore është bërë zona më e fundit e kontinentit të koronavirusit, me Austrinë që po përpiqet të përmbajë një shpërthim të variantit të ri të identifikuar së pari në Afrikën e Jugut dhe Republikën Çeke fqinje që përballet me mungesa të shtretërve spitalorë në krye të një krize politike për bllokimet.

Kurz tha se ai do të prezantonte propozimin e tij në samitin e BE të enjten dhe tha se ai shpresonte për një zgjidhje evropiane. /Lajmi.net/