Kurti takohet me ambasadorin e ri zviceran: Zvicra është vendi i dytë për nga investimet direkte në Kosovë

Kryeministri Albin Kurti ka pritur në takim ambasadorin e ri të Zvicrës në Kosovë, Jürg Sprecher. Marrëdhëniet mes të dyja vendeve ishin temë kryesore diskutimi, me ç’rast kryeministri Kurti potencoi se se Zvicra është vendi i dytë për nga investimet direkte në Kosovë, transmeton lajmi.net. “Kryeministri Kurti theksoi dhe marrëdhëniet tregtare mes nesh, ku Zvicra…

Lajme

29/11/2023 23:10

Kryeministri Albin Kurti ka pritur në takim ambasadorin e ri të Zvicrës në Kosovë, Jürg Sprecher.

Marrëdhëniet mes të dyja vendeve ishin temë kryesore diskutimi, me ç’rast kryeministri Kurti potencoi se se Zvicra është vendi i dytë për nga investimet direkte në Kosovë, transmeton lajmi.net.

“Kryeministri Kurti theksoi dhe marrëdhëniet tregtare mes nesh, ku Zvicra është vendi i dytë për nga investimet direkte në Kosovë, si dhe rritjen e eksporteve direkte për 25%”, thuhet në njoftimin e Zyrës së Kryeministrit.

Ai po ashtu për mbështetjen e Kosovës përmes projekteve të ndryshme dhe kontributin e trupave të Sëisscoy në kuadër të misionit të KFOR-it në Kosovë.