Kurrë mos i toleroni këto 12 gjëra – Lajmi.net
Kurrë mos i toleroni këto 12 gjëra
Autori: Lajmi.net Lifestyle 17:16, 22 March 2018
Bota e sotme në të cilën jetojmë është një nga transformimet dhe trazirat e vazhdueshme dhe shumë prej nesh janë të vetëdijshëm se ne absolutisht duhet të heqim qafe të gjitha gjërat negative në jetën tonë dhe të krijojmë një atmosferë më pozitive të jetesës

Kjo është arsyeja pse ju duhet të siguroheni që nuk jetoni nga këto rregulla të tmerrshme dhe të rrezikshme.

1. Kënaqësia e njerëzve të tjerë – kur ju kërkoni miratimin e njerëzve të tjerë, bëni që tuajat të duken më pak të rëndësishme. Ju jeni gjithmonë ai që duhet të marrë vendimet. Përveç kësaj, gjithkush merr një rrugë tjetër kur bëhet fjalë për gjetjen e lumturisë së vërtetë në jetë, dhe nuk duhet të përpiqesh t’i bësh të gjithë të lumtur. E gjithë kjo që duhet bërë është të përpiqeni ta bëni veten të lumtur.

2. Biseda negative vetë – zëri i vogël në kokën tënde mund të ushqejë shpirtin tënd me gjëra të mira apo të këqija. Mund të të japë fuqimisht ose të kufizojë, prandaj sigurohuni që të dëgjoni me kujdes atë që ju thotë. Ju krijoni realitetin tuaj vetëm nga mendimet tuaja kështu që kjo është arsyeja pse ata duhet të pajtohen me pritjet tuaja nga bota.

3. Miqtë që nuk janë përkrahës – në qoftë se ju ndodheni të rrethuar nga njerëz që gjithmonë duken sikur dëmtojnë arritjet tuaja, ëndrrat dhe idealet, atëherë patjetër duhet të gjeni veten disa miq të rinj. Miqtë duhet të jenë këtu për t’ju dhënë ndihmë dhe për të jetuar shpirtrat tuaj në çdo kohë. Ju meritoni të keni njerëz të dashur dhe të mirë në jetën tuaj, prandaj merrni ato!

4. Qëndroni në zonën tuaj të rehatisë për një kohë të gjatë – çdo person ndihet i sigurt në zonën e tyre të rehatisë, por akoma, asgjë magjike nuk ndodh atje. Nëse jeni të etur të rriteni si një person, ju duhet të provoni gjëra të reja dhe të shtyni kufijtë tuaj. Relax dhe sigurohuni që ju të gëzoni botën vetë.

5. Ndiqni zemrën tuaj – nëse ju ndodh që të jeni duke ndjekur të tjerët në vend të rrugës që mendoni se është e drejta për ju, atëherë nuk do të jeni kurrë në gjendje të arrini potencialin tuaj të plotë. Kjo është arsyeja pse gjithmonë duhet të siguroheni që të dilni në vend që të përshtateni.

6. Të kesh një punë që e urren – puna jote merr shumë kohë, gjithmonë tenton të jesh i stresuar dhe nuk je i kënaqur me jetën tënde. A duhet të punosh për diçka që vetëm të vendosësh ushqim në tavolinë? Ju patjetër duhet të ndiqni ëndrrat dhe pasionet tuaja edhe kur shanset janë të pakta dhe madje edhe nëse paga është pak e vogël. Gjëja më e rëndësishme në jetën tuaj është lumturia juaj.

7. Zhdukja e nevojave të zemrës suaj – gjithmonë duhet ta trajtoni mendjen, trupin dhe zemrën me shumë dashuri dhe respekt. Nëse nuk jeni një person i shëndetshëm, atëherë nuk do të jeni në gjendje të kënaqeni plotësisht me jetën. Bëni ushtrimin tuaj, pini shumë ujë, hani shëndetshëm dhe merrni orët optimale të gjumit.

8. Paratë nuk janë aq të rëndësishme – shumë njerëz lejojnë që paratë të çojnë jetën e tyre. Shoqëria është e ndërtuar në atë mënyrë që të kërkojë para për ekzistencën e një personi. Mos harroni se ne kemi ardhur në këtë botë me absolutisht asgjë, kështu që herën tjetër që nuk keni para të mjaftueshme, kujtohuni vetes për të mos theksuar aq shumë.

9. Vazhdimi i shpjegimit të vetes – ka njerëz që nuk do të kuptojnë ose as nuk i mbështesin idetë tuaja në një moment. Kritika më e madhe zakonisht vjen nga familja sepse ata besojnë se e dinë se çfarë është më e mira për ju. Ajo që ju patjetër duhet të bëni është të ndiqni rregullat tuaja dhe të jetoni jetën tuaj. Mos e humbni energjinë tuaj as kohën tuaj për të shpjeguar veten me njerëz të tjerë.

10. Duke qenë vazhdimisht e pakënaqur – edhe pse lumturia është gjithmonë subjektive, nuk duhet të ktheheni mbrapa ose të duroni ndonjë formë të pakënaqësisë.

11. Të jesh i dembel – si pasojë e blerjeve online dhe teknologjisë ne kemi bërë një shoqëri dembel. Megjithatë, ju ende duhet të punoni për veten, për punën tuaj dhe për hobi tuaj. Mos lejoni që çdo gjë të qëndrojë në rrugën tuaj.

12. Asnjëherë mos lejoni njerëzit të ecin në të gjithë ju – nuk duhet të lejoni kurrë që njerëzit të kenë kontroll mbi emocionet dhe jetën tuaj. Sigurohuni që në mënyrë të qartë të shprehni pikëpamjet tuaja dhe mos kini frikë të flisni. Shanset janë, njerëzit do të të respektojnë më shumë për veten tuaj. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO