Kujdesi për lëkurën e foshnjës: Këshilla për të porsalindurin tuaj

15:51 | 22 Nentor 2020

Lëkura e porsalindur është delikate – po ashtu edhe sistemi imunitar i foshnjës.

I porsalinduri juaj është në shtëpi tani, dhe ju po vendoseni në një rutinë të përditshme, shkruan “WebMD”. Mbajtja e foshnjës tuaj të ngrohtë dhe të ushqyer është kryesori në listën tuaj. Kujdesi për lëkurën e foshnjës është po aq i rëndësishëm, transmeton lajmi.net.

Lëkura e porsalindur është delikate – po ashtu edhe sistemi imunitar i foshnjës.

Ndërsa ka disa skuqje normale të të porsalindurve, kimikate, aromë dhe ngjyra në veshje, detergjentet dhe produktet e foshnjave mund të shkaktojnë acarim, thatësi, çarje dhe skuqje të lëkurës së të porsalindurve.

Prekja juaj në lëkurën e të porsalindurit tuaj ka një efekt qetësues, ushqyes – dhe është thelbësor për zhvillimin e foshnjës tuaj.

Kujdes natyral për lëkurën e foshnjës

Një foshnjë e porsalindur lind me lëkurë të rrudhur dhe një mbulesë mbrojtëse të quajtur verniks që natyrshëm zhvishet gjatë javës së parë. Nuk ka nevojë ta nxitoni, ta fërkoni ose ta trajtoni me locione ose krem, transmeton lajmi.net.

Me kujdesin e lëkurës për të porsalindurit, fjalë e urtë është “më pak është më shumë”. Këtu janë këshilla për të mbrojtur fëmijën tuaj nga alergjitë dhe skuqjet:

Rezistojini dëshirës për të larë fëmijën tuaj shpesh. Larja shumë e shpeshtë – më shumë se tre herë në javë gjatë vitit të parë të jetës – largon vajrat natyralë që mbrojnë lëkurën e foshnjës.

Kjo mund ta lërë lëkurën e foshnjës të prekshme dhe të thatë. Gjithashtu mund të përkeqësojë ekzemën.

Për muajin e parë apo më shumë, një banjë sfungjeri dy ose tre herë në javë do ta mbajë fëmijën tuaj të pastër në mënyrë të sigurt. Në mes, thjesht pastroni zonën e gojës dhe pelenës së foshnjës me pak ujë, transmeton lajmi.net.

Banjat sfungjer një herë në javë (ose edhe më pak) janë më të mirat për të porsalindurit me kordonin akoma të lidhur.

Mos përdorni produkte aromatike për fëmijë në muajt e parë. Kjo mund të irritojë lëkurën delikate të bebes tuaj.

Lani rrobat e foshnjës para se të vishen. Përdorni vetëm detergjentë për rroba për fëmijë që nuk kanë aromë dhe ngjyra.

Lani rrobat, shtratin dhe batanijet e foshnjës veçmas nga rrobat e familjes. /Lajmi.net/