​Kthesë e madhe te Barça, Laporta do ta shkarkojë Xavin

Kthesë e re në skenar te Barça. Siç raportohet nga mediumi RAC1 dhe konfirmohet nga SPORT, presidenti i klubit, Joan Laporta, ka vendosur që Xavi Hernández të mos vazhdojë në pankinën e Barçës sezonin e ardhshëm . Vendimi, i cili ndoshta nuk do të zyrtarizohet deri pas ndeshjes kundër Rayo Vallecano nëse skuadra arrin objektivin…

Sport

17/05/2024 11:01

Kthesë e re në skenar te Barça. Siç raportohet nga mediumi RAC1 dhe konfirmohet nga SPORT, presidenti i klubit, Joan Laporta, ka vendosur që Xavi Hernández të mos vazhdojë në pankinën e Barçës sezonin e ardhshëm .

Vendimi, i cili ndoshta nuk do të zyrtarizohet deri pas ndeshjes kundër Rayo Vallecano nëse skuadra arrin objektivin minimal për të qenë e dyta në Ligë, është marrë nga presidenti këtë të enjte pas konferencës për shtyp të Xavi Hernández para ndeshjes kundër Almerias.

Laporta, i cili tashmë ka shfaqur zemërimin e tij me skuadrën pas humbjes ndaj Girona në Montilivi, nuk i kanë pëlqyer fjalët e Xavi-t, në të cilat ai deklaroi se do të ishte shumë e vështirë për të konkurruar sezonin e ardhshëm me Real Madridin dhe klubet e tjera evropiane për shkak të vështirësive ekonomike. nëpër të cilat po kalon klubi.

Xavi kërkoi ndryshime në skuadër për të shmangur gabimet e këtij sezoni, por ai paralajmëroi tifozët se klubi nuk ishte në gjendje të nënshkruante me lojtarët që donte, siç mund të bënte vite më parë.

Këto fjalë shkaktuan zhgënjim të thellë te presidenti, i cili shumë i inatosur nuk udhëtoi për në Almeria dhe as drejtori sportiv, Deco. Laporta, i zemëruar dhe i zhgënjyer dhe pasi foli me anëtarët e komisionit të sportit dhe gjithashtu dëgjoi disa nga drejtorët e tij, vendosi të rikthehej në marrëveshjen që nënshkroi me Xavin më 24 prill, me të cilën njeriu nga Terrassa hoqi dorë nga njoftimi i tij se ai do të largohej nga pankina më 30 qershor dhe do të vazhdonte si trajner i Barçës sezonin e ardhshëm.

Pikërisht fakti që Laporta nuk udhëtoi për në Almería vuri të gjitha alarmet në Barcelonë, ndonëse Xavi, pasi fitoi ndeshjen ndaj skuadrës së Pepe Mel, shpjegoi se askush nga klubi nuk i ishte afruar për të folur për të ardhmen e tij apo deklaratat e tij.