​Kroos thotë se Gjermania është nën presion para Euro 2024

Gjermania po e ndjen presionin që të tregojë paraqitje të mirë si nikoqire e Kampionatit Evropian Euro 2024, por që duhet të jetë e privilegjuar që të luajë në një kampionat të këtij lloji në shtëpi, ka thënë mesfushori Toni Kroos sot. Gjermania e nis Euro 2024 të premten me ndeshjen e parë të Grupit…

Sport

11/06/2024 17:20

Gjermania po e ndjen presionin që të tregojë paraqitje të mirë si nikoqire e Kampionatit Evropian Euro 2024, por që duhet të jetë e privilegjuar që të luajë në një kampionat të këtij lloji në shtëpi, ka thënë mesfushori Toni Kroos sot.

Gjermania e nis Euro 2024 të premten me ndeshjen e parë të Grupit A kundër Skocisë në Munich, para se të luajë me Hungarinë dhe Zvicrën, raporton KosovaPress.

Kroos, i cili fitoi Ligën e Kampionëve me Real Madridin më 1 qershor dhe do të tërhiqet nga futbolli pas Euro 2024, tha se kishte presion që nikoqirët të bënin mirë pas një dekade pa ndonjë titull të madh ndërkombëtar.

Por ai u kërkoi shokëve të tij të shijojnë atë që është një rast i rrallë për shumicën e futbollistëve profesionistë, një turne i madh në vendin e tyre.

“Në thelb në çdo turne në tokën vendase ka presion. Është edhe më i veçantë”, tha Kroos në një konferencë për shtyp.

“Ju merrni reagime menjëherë, pozitive dhe negative. Ne kemi një përgjegjësi të madhe për atmosferën në vend për javët e ardhshme. Ne e dimë se për çfarë bëhet fjalë, por është gjithashtu një nder dhe gëzim i madh të luash këtë turne. Sa lojtarë mund të luajnë një turne në atdhe?” tha më tej Kroos.