Të Infektuar: 4307

Të Shëruar: 2095

Të Vdekur: 94

Koronavirusi: Pse disa vende veshin maska ​​në fytyrë dhe të tjerët jo

15:10 | 26 Mars 2020

_111403855_gettyimages-1207931869

Në shumë pjesë të tjera të botës, nga Britania e Madhe dhe Shtetet e Bashkuar të Amerikës deri në Sidnei dhe Singapor, është akoma krejtësisht e pranueshme të shëtisni me fytyrë pa maska.

Pse disa vende përqafojnë maska ​​ndërsa të tjerët i shmangin nuk ka të bëjë vetëm me direktivat qeveritare dhe këshillat mjekësore, raporton “BBC”, transmeton lajmi.net.

Por ndërsa kjo pandemi përkeqësohet, a do të ndryshojë kjo?

Që nga fillimi i shpërthimit të koronavirusit, këshillat zyrtare nga Organizata Botërore e Shëndetit kanë qenë të qarta. Vetëm dy lloje të njerëzve duhet të mbajnë maska: ata që janë të sëmurë dhe shfaqin simptoma, dhe ata që kujdesen për njerëzit për të cilët dyshohet se kanë koronavirus.

Askush tjetër nuk ka nevojë të veshë një maskë, dhe ka disa arsye për këtë.

Njëra është që një maskë nuk shihet si mbrojtje e besueshme, duke marrë parasysh që hulumtimet aktuale tregojnë se virusi është përhapur nga pikat dhe kontakti me sipërfaqet e kontaminuara.

Kështu që mund të ju mbrojë, por vetëm në situata të caktuara, siç janë kur jeni në një lagje të ngushtë me të tjerët, ku dikush i infektuar mund të teshtisë ose kollitet pranë fytyrës tuaj. Kjo është arsyeja pse ekspertët thonë se larja e shpeshtë e duarve me sapun dhe ujë është shumë më efektive.

Heqja e një maskë kërkon vëmendje të veçantë për të shmangur ndotjen e duarve, dhe gjithashtu mund të krijojë një sens të rremë sigurie.

Megjithatë, në disa pjesë të Azisë, të gjithë tani veshin një maskë si standard, ajo shihet si më e sigurt dhe më e vëmendshme.

Në territorin e Kinës, Hong Kong, Japoni, Tajlandë dhe Tajvan, supozimi i gjerë është se çdokush mund të jetë bartës i virusit, madje edhe njerëz të shëndetshëm. Pra, në frymën e solidaritetit, ju duhet të mbroni të tjerët nga vetja juaj.

Disa nga këto qeveri po u bëjnë thirrje të gjithëve që të mbajnë një maskë, dhe në disa pjesë të Kinës madje mund të arrestoheni dhe të ndëshkoheni për mos veshjen e një maske. /Lajmi.net/