Të Infektuar: 8799

Të Shëruar: 4027

Të Vdekur: 249

Komediani Zelensky inaugurohet si president i Ukrainës

10:09 | 20 Maj 2019

Volodimir Zelensky ka fituar zgjedhjet presidenciale të mbajtura më 21 prill, me më shumë se 73 për qind të votave.

Komediani Volodimir Zelensky hyn në rolin e tij të ri si president ukrainas me inaugurimin e tij, duke nisur një epokë të re për vendin e shkatërruar nga lufta dhe vështirësitë ekonomike.

Një muaj pasi shënoi një fitore të thellë kundër Petro Poroshenko në sondazhe, 41-vjeçari bëhet presidenti më i ri i Ukrainës pas-sovjetike, raporton “Reuters”, përcjell lajmi.net.

Ai u betua në një ceremoni, ku, sipas traditës, ai vendosi dorën mbi një kopje të kushtetutës.

Qëndrimi i tij ndaj kombit është duke u ndjekur nga afër për fakte mbi kursin e tij të ardhshëm. /Lajmi.net/