KFOR: Hyrja e kryetarëve e dhunshme, situatë tejet e rrezikshme në veri

Misioni i KFOR-it në Kosovë përmes një komunikate për media ka thënë se është duke monituruar nga afër situatën e krijuar në komunat veriore. KFOR-i në reagimin e bërë për media konsideron se hyrja e kryetarëve të rinj në komuna ka qenë e dhunshme, transmeton Telegrafi. “KFOR-i është duke monitoruar nga afër situatën në Komunat…

Lajme

26/05/2023 23:04

Misioni i KFOR-it në Kosovë përmes një komunikate për media ka thënë se është duke monituruar nga afër situatën e krijuar në komunat veriore.

KFOR-i në reagimin e bërë për media konsideron se hyrja e kryetarëve të rinj në komuna ka qenë e dhunshme, transmeton Telegrafi.

“KFOR-i është duke monitoruar nga afër situatën në Komunat në veri të Kosovës ku janë shkaktuar një sërë përplasjesh nga hyrja e dhunshme e kryetarëve të sapozgjedhur në ndërtesat e komunave. Kjo është jashtëzakonisht e rrezikshme për procesin e normalizimit dhe rrezikon përshkallëzimin e mëtejshëm të tensioneve” , thuhet në reagim.

Tutje, KFOR-i thotë se “dënon me vendosmëri këto akte të njëanshme dhe u bën thirrje të gjitha palëve që të përmbahen nga dhuna që mund të kërcënojë sigurinë në Kosovë”.

“Koordinimi midis të gjithë aktorëve është thelbësor për të shmangur përshkallëzimin e mëtejshëm”, vijon reagimi.

Më tej, në komunikatë thuhet se “Prioriteti i parë i KFOR-it mbetet sigurimi i një mjedisi të sigurt, në përputhje me mandatin e Këshillit të Sigurimit të OKB-së”.

KFOR thekson se, dialogu dhe diplomacia janë e vetmja rrugë drejt paqes dhe sigurisë së qëndrueshme në Kosovë.

Zhvillimet e fundit në veri kanë nxitur reagime të shumta nga ndërkombëtarët.