Të Infektuar: 3508

Të Shëruar: 1902

Të Vdekur: 75

Kërkohet largimi i menjëhershëm i fotografisë së viktimës të dhunës seksuale  

14:33 | 16 Maj 2019

Foto ilustrim

Deputetja e Vetëvendosjes, Saranda Bogujevci ka kërkuar nga mediat që të largohet fotografia e viktimës së dhunës seksuale.

Gjatë seancës së Kuvendit, Bogujevci ka thënë se këtë kërkesë e kanë bërë familjarët e saj dhe kritikuar deputeten Flora Brovina për publikimin e kësaj fotografie, përcjell lajmi.net.

“ Në fotografi shihet viktima, imagjino si ndihet ajo kur e sheh këtë fotografi, kjo i bën mos të trajtohet me dinjitet ai person. Është e padrejtë dhe e padinjititeshme për viktimat, nuk e di a ke qëllu ti Flora me të ndodh diçka e tillë më të pa krejt mediat në atë gjendje, çka nëse si rezultat i asaj fotografie i ndodh diçka viktimës pasi ajo mund të identifikohet”, ka thënë Bogujevci. /Lajmi.net/