Ja si mund ta largoni mykun nga thonjët me këto 3 produkte shtëpiake – Lajmi.net
Ja si mund ta largoni mykun nga thonjët me këto 3 produkte shtëpiake
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 18:19, 12 April 2018
Infeksioni mykotik i thonjve apo këmbëve prek një pjesë të madhe të njerëzve.
 Kjo shpesh shkaktohet nga lagështia e këmbëve dhe këpucës duke krijuar një mjedis ideal për zhvillimin e baktereve. Gjithashtu edhe futja e thonjve nën mish me kalimin e kohës acaron zonën duke e infektuara atë. Ja disa produkte natyrale për të kuruar në shtëpi mykun e thonjve.

1- Probiotikët
Ato parandalojnë rritjen dhe pengimin e përhapjes së kërpudhave dhe mykut në pjesët e tjera. Aplikoni një sasi kosi mbi zonën ku keni probleme dhe mbajeni deri sa të thahet.
Përsëriteni këtë disa herë në ditë.

2- Vaji i kokosit
Ai ka veti antibakteriale duke luftuar mykun dhe infeksionin. Aplikojeni atë në gishtat me probleme dhe lëreni për të gjithë natën. Këtë trajtim bëjeni çdo natë për disa javë deri sa të largohet myku.

3- Shpalërit e gojës ose listerinë
Ajo përmban alkool dhe ka veti antiseptike duke e bërë ideale për luftimin e mykut. Tresni 3-4 gota listerinë në ujë dhe mbajini këmbët për 30 minuta. Përsëriteni sa herë të jetë e nevojshme.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO