​Italia në Euro 2024 – Tetë lojtarë luftojnë për tre vende të mbetura në skuadër

Luciano Spalletti ka filluar të finalizojë skuadrën e tij të Italisë për Kampionatin Evropian Euro 2024 dhe ka sugjerime se tetë lojtarë po luftojnë për tre vendet e fundit të mbetura në ekip. Trajneri i Italisë i tha mediave të martën se “70-80%” e skuadrës ishte vendosur tashmë përpara turneut të muajit të ardhshëm në…

Sport

15/05/2024 13:43

Luciano Spalletti ka filluar të finalizojë skuadrën e tij të Italisë për Kampionatin Evropian Euro 2024 dhe ka sugjerime se tetë lojtarë po luftojnë për tre vendet e fundit të mbetura në ekip.

Trajneri i Italisë i tha mediave të martën se “70-80%” e skuadrës ishte vendosur tashmë përpara turneut të muajit të ardhshëm në Gjermani, duke emocionuar tifozët ndërsa ekipi përgatitet të përpiqet të mbrojë titullin evropian në verë.

Italia gjendet në Grupin B të Euro 2024 së bashku me Spanjën, Kroacinë dhe Shqipërinë, duke krijuar një fillim të vështirë dhe testues të turneut. Shpresat janë të mëdha për Spallettin dhe lojtarët e tij, veçanërisht pas mungesës së dhimbshme të “Azzurrit” në Kupën e Botës 2022 në Katar.

“Gazzetta dello Sport” detajon se si 23 lojtarë janë vendosur tashmë për skuadrën e Italisë në Euro 2024, duke lënë vetëm tre vende për tetë kandidatët e mundshëm.

Në portë duket se ka një përballje mes Alex Meret dhe Marco Carnesecchi për të qenë portieri i tretë. Nuk ka dyshime në mbrojtje, por gjërat janë më të komplikuara në mesfushë dhe në sulm.

Stephan El Shaarawy, Giacomo Bonaventura dhe Michael Folorunsho thuhet se po luftojnë të gjithë për një vend në mesfushë, ndërsa Mattia Zaccagni, Matteo Politano dhe Riccardo Orsolini konkurrojnë për t’iu bashkuar sulmit.

Skuadra e mundshme e Italisë për Euro 2024

Portierë: Donnarumma, Vicario, Meret / Carnesecchi;

Mbrojtës: Darmian, Scalvini, Acerbi, Buongiorno, Calafiori, Mancini, Di Lorenzo, Bellanova, Cambiaso, Dimarco, Bastoni;

Mesfushorët: Jorginho, Cristante, Barella, Locatelli, Frattesi, Pellegrini, El Shaarawy / Bonaventura / Folorunsho;

Sulmues: Scamacca, Retegui, Raspadori, Chiesa, Zaccagni / Politano / Orsolini.