Hulumtimi dëshmon: Një tortë me çokollatë për mëngjes është e mirë për trurin – Lajmi.net
Hulumtimi dëshmon: Një tortë me çokollatë për mëngjes është e mirë për trurin
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 17:58, 16 March 2018
A ka ndonjë gjë në botë më mirë se tortë me çokollatë? Mirë, ndoshta ka ... por kjo nuk do të thotë që të gjithë nuk jemi tunduar ta shohim atë në frigorifer një herë apo një tjetër.

Me sa duket, nëse hulumtuesit duhet të besohen, nuk ka asnjë arsye pse ju duhet të keni një ndërgjegje të keqe nëse hani diçka të parë në mëngjes. Krejt e kundërta, në të vërtetë.
Ka pasur shumë hulumtime mbi çokollatën gjatë viteve, dhe shumë studime kanë treguar se çokollata mund të ketë në të vërtetë një numër efektesh pozitive, transmeton lajmi.net.

Studiuesit zbuluan se çokollata mund të ketë një efekt pozitiv në kujtesën tuaj dhe në fakt ndihmon trurin tuaj të përpunojë informacionin dhe të aplikojë njohuritë.

Mirë për të ngrënë çokollatë në mëngjes?

Studimet në Universitetin e Tel Aviv kanë treguar diçka tjetër që është po aq interesante sa edhe e çuditshme.

Ata shqyrtuan 193 njerëz me mbipeshë dhe vendosën që një mëngjes i mirë i ngrënë së bashku me diçka të ëmbël (çokollatë për shembull), mund të ndihmojë një person të humb peshë.

Studiuesi Daniela Jakubowicz zbuloi se truri përfiton nga energjia e menjëhershme kur zgjohet. Prandaj, gjithashtu, mund të ndiheni më mirë dhe të gëzoni një fillim më të lumtur për ditën nëse konsumoni një çokollatë të vogël.

Kjo për shkak se çokollata përmban substancën serotonin, e cila kontrollon disponimin dhe qëndrimin tuaj. Kjo do të thotë se duke i dhënë një shtysë të mirë, duhet të jeni në gjendje të shijoni më mirë ditët tuaja. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO