Histori interesante: Ky ishte futbollisti shqiptar që u dakordua me Dinamo Zagreb si pasues i Modriqit, dikur quhej “Messi” shqiptar

Presidenti i Dinamo Zagreb, Mamiq e shiti Luka Modriqin te Tottenham për 23 milionë euro në verën e vitit 2008. Megjithatë, dy muaj më parë ai gjeti një zëvendësues për të, Jahmir Hyka, dy vjet më i ri, njofton mediumi kroat “index.hr”, përcjell lajmi.net. Më 27 maj 2008, Kombëtarja shqiptare luajti një ndeshje miqësore kundër…

Sport

08/12/2023 16:33

Presidenti i Dinamo Zagreb, Mamiq e shiti Luka Modriqin te Tottenham për 23 milionë euro në verën e vitit 2008.

Megjithatë, dy muaj më parë ai gjeti një zëvendësues për të, Jahmir Hyka, dy vjet më i ri, njofton mediumi kroat “index.hr”, përcjell lajmi.net.

Më 27 maj 2008, Kombëtarja shqiptare luajti një ndeshje miqësore kundër Polonisë në Reutlingen të Gjermanisë në stadium ishte edhe Mamiq, i cili angazhoi një avion privat për të dërguar Hykën në Kroaci, pasi e bindi të firmoste për Dinamon.

Ai i tha se në Zagreb e priste fanellën me numrin 10. Në atë kohë Hyka 20-vjeçar u kthye nga skuadra e Tiranës, por me Mamiqin arriti marrëveshje.

Prandaj pronari i Dinamos rezervoi një avion privat për të fluturuar nga Zagrebi në kryeqytetin e Shqipërisë dhe për t’u kthyer në Zagreb me pasardhësin e Modriq.

Megjithatë, Hyka, në atë kohë lojtar i Olimpiakosit, ndryshoi mendje dhe zgjodhi Mainzin në vend të Dinamos, e cila pagoi 300 mijë euro dëmshpërblim për të.

Këtë histori interesante nga e kaluara e zbulojnë mediat shqiptare. Ata shkruajnë se është interesante të shihet se si kanë ndryshuar karriera e Modriqit dhe lojtarit që Mamiq zgjodhi si pasardhës të tij.

Modriq kaloi katër vitet e ardhshme në Tottenham, nga ku u transferua në Real Madrid në vitin 2012, ku ka qenë deri më tani. Ai u bë një nga futbollistët më të mirë në botë dhe fitues i Topit të Artë.

Të gjithë e dimë se çfarë ndodhi me Modriçin, por si shkoi karriera e Messit shqiptar?

Dy vjet më i ri Hyka doli në pension vitin e kaluar në Teutën shqiptare nga Durrësi. Natyrisht, karriera e tij nuk mund të krahasohet me atë të Modriqit, por nuk ka asgjë për t’u turpëruar.

“Messi shqiptar” u thirr për shkak të aftësisë së tij. Pas Mainzit ka luajtur për Panionios, Tiranën, Luzernin, San Jose Earthquakes, Maccabi Netanya, Sektzi Ness Ziona, Guizhou dhe Teutën e lartpërmendur. Ai ishte më i dukshëm në klubet zvicerane dhe amerikane.

Hyka për Kombëtaren e Shqipërisë kishte regjistruar 47 paraqitje./Lajmi.net/