Hernandez apelon dënimin me gjashtë muaj burg për shkeljen e urdhrit të kufizimit

12:15 | 14 Tetor 2021

Mbrojtësi i Francës dhe Bayern Munich, Lucas Hernandez ka apeluar kundër një dënimi prej gjashtë muajsh burg për shkeljen e një urdhri ndalimi pas një dënimi të dhunës në familje ndaj gruas së tij në vitin 2017.

Hernandez, 25 vjeç, duhet të marrë pjesë në gjykatën në Madrid më 19 tetor, nga e cila ka 10 ditë kohë për të hyrë vullnetarisht në burg.

Një dokument gjyqësor i publikuar të mërkurën tha se Hernandezit i ishte mohuar apeli nga një gjykatë penale në Madrid kundër një dënimi të mëparshëm me kusht për kundërshtim të urdhrit të ndalimit.

Hernandez u dënua me 31 ditë shërbim në komunitet për sulmin ndaj të dashurës së tij, Amelia Ossa Llorente, në shkurt 2017.

Atij iu dha gjithashtu një urdhër kufizimi që e pengonte atë të ishte brenda 500 metrave nga partneri i tij, të cilit gjithashtu iu dha 31 ditë shërbim në komunitet për dhunën, sulmin dhe dëmtimin e pronës.

Hernandez, i cili ishte atëherë një lojtar i Atletico Madrid, u arrestua në qershor 2017 për kundërshtimin e urdhrit të ndalimit pasi zbarkoi në Madrid së bashku me gruan e tij pas martesës dhe muajit të mjaltit.

Ai bëri debutimin e tij profesional për Atletico në 2014 para se të bashkohej me Bayern në 2019 për 80 milionë euro.

Hernandez, një fitues i Kupës së Botës në 2018, ishte pjesë e skuadrës së Francës e cila fitoi Ligën e Kombeve UEFA të Dielën.