Guardiola: Cancelo ka një fizik të jashtëzakonshëm, mund të luajë çdo tre ditë pa asnjë problem

11:22 | 21 Nentor 2021

Pep Guardiola do të vazhdojë të kërkojë më shumë nga Joao Cancelo, pavarësisht fillimit të shkëlqyeshëm të mbrojtësit në sezonin e Premier Ligë.

Portugezi ka shkëlqyer në pjesën e krahut të krahut të majtë, me lëvizjet e tij përpara dhe në mesfushë, duke i dhënë një dimension lojës së kampionëve që pak rivalë mund ta përballojnë.

Ish-mbrojtësi 27-vjeçar i Juventusit u nënshkrua kryesisht si mbrojtës i djathtë në vitin 2019, por tregoi aftësinë e tij për të luajtur në krahun e kundërt në disa raste sezonin e kaluar.

Ky sezon, për shkak të mungesës së opsioneve, të luash në të majtë ka qenë një domosdoshmëri dhe, me Kyle Walker që mban pozicionin në të djathtë të mbrojtjes, Cancelo e ka marrë rolin në mënyrë mbresëlënëse.

“Sigurisht që ai po luan shumë mirë, i qëndrueshëm”, tha trajneri i Cityt, Guardiola. Sidomos me fizikun e tij, ai mund të rikuperohet shumë shpejt dhe mirë gjatë ndeshjeve. Ai mund të luajë çdo tre ditë pa asnjë problem.

“Por, në të njëjtën kohë, kam ndjenjën se ai mund të bëjë më mirë. Ende ka kufij për t’u përmirësuar në disa aspekte për të cilat ne kemi punuar me të që kur ai erdhi.

“Jam i sigurt se ai është i hapur për ta pranuar atë dhe ne mund të ecim përpara.”

City, i cili mundi rivalët Manchester United në mënyrë mbresëlënëse në daljen e tyre të fundit, kthehet në aksion të dielën teksa pret Everton në Etihad Stadium.

Pushimi ndërkombëtar ka pasur një kosto, me Kevin De Bruyne të infektuar me koronavirus ndërsa ishte larg, dhe Jack Grealish dhe Phil Foden shënuan goditjet.

Guardiola këmbëngul se nuk ankohet – dhe pranon se e ka shijuar pushimin në nivel personal – por pranon se është zhgënjyese kur lojtarët kthehen të lënduar.

Ai tha: “Ne nuk jemi ankuar më parë dhe nuk ankohemi tani. Është ajo që është.

“Si menaxher klubi është një ëndërr pasi kam një javë pushim. Nuk mund ta imagjinoni sa mirë është! Shikoni nxirjen time! Është shumë më mirë se para ndeshjes së United.

“Por, në të njëjtën kohë, unë jam gjithmonë i shqetësuar sepse çdo herë, në pushimet ndërkombëtare, ne jemi të pafat. Gjithmonë kemi probleme me lojtarët që kthehen nga kombëtaret, shumë lojtarë janë të lënduar dhe ky nuk bën përjashtim.

“Sa herë që ne u japim atyre në formë dhe ata kthehen jo në formë. Mund të ndodhë këtu ose mund të ndodhë me kombëtaren, por fatkeqësisht ndodh mjaft shpesh atje”, përfundoi menaxheri spanjoll. /Lajmi.net/