Të Infektuar: 1110

Të Shëruar: 843

Të Vdekur: 30

Gruaja e viktimës nga koronavirusi: Nuk ka diskriminim kur bëhet fjalë për këtë virus

14:55 | 2 Prill 2020

Conrad Buchanan, një DJ 39-vjeçar nga Florida, vdiq pasi testoi pozitiv për koronavirusin. Ai performoi për qindra njerëz një javë para se të sëmuret.

Gruaja e tij, Nicole, tha që ai nuk kishte ndonjë çështje themelore shëndetësore. Ai filloi të ndjehej keq më 14 mars, por nuk u pranua në spital deri më 22 mars, raporton Cnn, transmeton lajmi.net.

Vajza e tyre, Skye tha që babai i saj do të këndonte “Tre Zogjtë e Vogël” të Bob Marley – i cili përmban vargjet “mos u shqetëso për ndonjë gjë; sepse çdo gjë e vogël do të jetë në rregull” – ta ndihmojë atë të bie në gjumë natën. Ajo tha se kënga e bën atë të “ndjehet më afër me të”.

Nicole Buchanan tha që të gjithë duhet ta marrin seriozisht koronavirusin dhe virusi nuk prek vetëm individët e moshuar ose ata me kushte themelore shëndetësore. Ajo gjithashtu ka testuar pozitive për virusin.

“Nuk ka diskriminim kur bëhet fjalë për këtë virus. Dhe të shohësh atë që duhej të kalonte burri im ishte e tmerrshme. Dhe tani jeta jonë është shndërruar në këtë makth të tmerrshëm. Ju djema duhet ta merrni seriozisht këtë, “tha ajo me lot. “Unë do të urreja për këdo, familjen ose fëmijët e secilit tjetër, që të duhet të kalojë nëpër ato që kemi kaluar. Sistemet tona spitalore nuk janë gati. Vetëm rri në shtëpi”. /Lajmi.net/