Google ndalon aplikacionin që hiqte aplikacionet kineze si TikTok për ’sjellje mashtruese’

Masa vjen gjatë një mosmarrëveshje kufitare midis Kinës dhe Indisë.

Auto & Tek

04/06/2020 11:11

Google ka hequr një aplikacion indian nga dyqani i tij i Play-it që lejoi përdoruesit të hiqnin aplikacionet kineze nga telefonat e tyre, duke thënë se ajo shkelte politikat e kompanisë, transmeton lajmi.net.

Aplikacioni, i cili u quajt “Hiq aplikacionet e Kinës” dhe kishte qenë veçanërisht i popullarizuar në Indi gjatë një mosmarrëveshje kufitare midis dy vendeve, ishte shkarkuar mbi pesë milion herë që nga maji.

Aplikimet e hequra nga programi indian përfshijnë TikTok të ByteDance dhe Shfletuesin UC të Alibaba. Pasi të fshihet, një mesazh u shfaq duke thënë “Ju jeni i mrekullueshëm, asnjë aplikacion i Kinës nuk u gjet”.

Politika e shkelur nga aplikacioni raportohet te Politika e Sjelljes Mashtruese të Google. Kjo politikë deklaron që aplikacionet:

  • Duhet të sigurojë një zbulim të saktë, përshkrim dhe imazhe / video të funksionalitetit të tyre në të gjitha pjesët e metadata dhe duhet të kryejë ashtu siç pritet në mënyrë të arsyeshme nga përdoruesi;
  • Nuk duhet të përpiqet të imitojë funksionalitetin ose paralajmërimet nga sistemi operativ ose aplikacionet e tjera;
  • Çdo ndryshim në cilësimet e pajisjes duhet të bëhet me dijen dhe pëlqimin e përdoruesit dhe të jetë lehtësisht i kthyeshëm nga përdoruesi.

OneTouch AppLabs, e cila zhvilloi aplikacionin, ka një mesazh në faqen e tij të internetit duke falënderuar përdoruesit për mbështetjen e tyre. /Lajmi.net/