Gjermania nuk ka frikë nga virusi, por nga paniku që mund të shkaktojë ai

23:36 | 26 Janar 2020

Në Gjermani, asnjë pacient nuk është regjistruar deri më tani që është prekur nga coronavirusi.

Politikanët këmbëngulin se vendi është gati për raste nëse ndonjë person preket nga coronavirusi. Por ajo që kanë më shumë frikë nuk është virusi, por paniku.

Të dielën, një zonjë e sëmurë që kishte fluturuar nga Kina u trajtua si një rast i dyshuar me coronavirus në Berlin.

Sipas mediave gjermane, ajo vuante nga simptoma të dyshimta.

Zonja u izolua në spitalin e Kryqit të Kuq në kryeqytetin gjerman.

Por më pas, ky rast doli të ishte një alarm i rremë. Zonja kishte një ftohje të madhe.

Të vetmit pacientë me coronavirus në Evropë u trajtuan në Francë të dielën, sipas Institutit Robert Koch.

Organizata është në proces të krijimit të një zyre koordinimi në të cilën ekspertët do të vendosin se si të merren me pacientët me coronavirus, nëse dhe kur ata mbërrijnë në Gjermani.

Ekspertët besojnë se kjo ndoshta do të ndodhë së shpejti.

Ministria e Shëndetësisë në Berlin nuk i frikësohet vërtet virusit, sepse Gjermania në përgjithësi është e përgatitur për kriza të këtij lloji.

Fluturimet hyrëse me raste të dyshuara me coronavirus në bord do të drejtohen në një nga gjashtë aeroportet me kapacitete mjekësore.

Ata janë aeroporti i Frankfurtit, ku shumica e fluturimeve nga Azia zbarkojnë aty, Mynih, Dusseldorf, Hamburg, aeroporti Tegel në Berlin dhe Aeroporti Schönefeld në Brandenburg.

Atje personeli mjekësor do të kujdesej për personin. Pacienti do të dërgohej në një repart izolimi. Të gjitha klinikat kryesore në Gjermani i kanë ato. Stafi i tyre tashmë është duke u informuar dhe përgatitur për çdo ngjarje.

Për shkak se coronavirus është në të vërtetë më pak i rrezikshëm se gripi, sipas Ministrisë Gjermane të Shëndetësisë, krijimi i reparteve të izolimit special nuk është planifikuar, transmeton Telegrafi. Kjo do të thotë që çdo pacient me coronavirus dhe rastet e dyshuara do të trajtohen në reparte të rregullta izolimi tashmë të disponueshëm.

Ekspertët gjermanë besojnë se ka shumë të ngjarë të ketë raste me coronavirus në vendin e tyre, por ajo që e frikëson Berlinin më tepër sesa vetë virusi është paniku që mund të shkaktojë ai.