Gjeni se cili gur i çmuar ju përket sipas muajit të lindjes – Lajmi.net
Gjeni se cili gur i çmuar ju përket sipas muajit të lindjes
Autori: Lajmi.net ArgëtimFun 9:50, 10 March 2018
Që në kohët e lashta, shumë qytetërime besonin se gurët e çmuar sillnin fat dhe secili muaj ka një gur të caktuar.

Pra, në blerjen e ardhshme të bizhuterive merrni diçka që ka gurin tuaj të fatit.


Janar – Garnet

Garneti është shenjë e miqësisë së përhershme dhe besimit të thellë. Përgjithësisht ka ngjyrë të kuqë të theksuar dhe është dhurata ideale për një mik (ose për veten).
Shkurt – Ametist

Ky gur konsiderohet si simbolikë e meditimit, kurajos dhe forcës së brendshme.
Mars – Akuamarin (Aquamarine; uji i detit)

Guri Akuamarin siguron shëndet të mirë, përkushtim dhe kujtesë të fortë. Thuhet se sjell gëzim dhe paqe shpirtërore.
Prill – Diamanti

Guri i famshëm që shumë femra e dëshirojnë, por të lindurat në muajin prill kanë fatin ta kenë gurin e tyre fatsjellës.
Maj – Smeraldi

Cilësohet si guri simbol i rilindjes dhe besnikërisë. Përgjithësisht përfytyrohet në ngjyrë të gjelbërt, të ngjashme me ngjyrat e pranverës.
Qershor – Perla

Pushtet, luks dhe elegancë janë fjalët që të krijohen në mendje kur përmenden perlat, që Coco Chanel i dha status në modën e femrave.
Korrik – Rubin

Dashuri pasionante dhe e shfrenuar, në kuptimin e mirë të fjalës; ja çfarë sjell rubini për të lindurit në korrik.
Gusht – Peridot

Të gjendur në shkëmbinjtë e krijuar nga vullkanet, sipas besimeve, peridoti ka fuqinë për të larguar shpirtrat e këqinj.
Shtator – Zafir

Kreativitet? Patjetër që po! Ky gur i nxit të lindurit në shtator për gjëra kreative dhe i ndihmon në shprehjen e mendimeve.
Tetor – Opal

Opali gjendet në forma dhe ngjyra të ndryshme dhe sugjerohet të dhurohet në 14- vjetorin e martesës.
Nëntor – Sitrin

Nëse i trembeni numrin 13 si një pjesë e njerëze, për 13- vjetorin e martesës dhuroni një bizhu me këtë gur. Do të keni lumturi dhe energji pozitive.
Dhjetor – Tanzanite

Gjendet vetëm në disa zona të rruzullit tokësor dhe përgjithësisht është në ngjyrë të errët blu ose lejla./Anabel.al

 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO