Franca nuk ka humbur asnjë ndeshje në 90 minuta që nga Kupa e Botës “Brazil 2014”

Data 4 korrik 2014 është hera e fundit që Kombëtarja e Francës humb një ndeshje brenda 90 minutave. Në Maracana, ndaj Gjermanisë, me një gol të vetëm të Mats Hummels në minutën e 12-të, ndodhi diçka që nuk është përsëritur. Që atëherë, skuadra që Didier Deschamps ishte trajner tashmë në ‘Brazil 2014’ ka luajtur 17…

Sport

09/07/2024 15:51

Data 4 korrik 2014 është hera e fundit që Kombëtarja e Francës humb një ndeshje brenda 90 minutave. Në Maracana, ndaj Gjermanisë, me një gol të vetëm të Mats Hummels në minutën e 12-të, ndodhi diçka që nuk është përsëritur.

Që atëherë, skuadra që Didier Deschamps ishte trajner tashmë në ‘Brazil 2014’ ka luajtur 17 ndeshje direkte kualifikuese ndërmjet Kampionateve Evropiane, Kupave të Botës dhe Ligës së Kombeve. Ata fituan 14 dhe humbën dy ndeshje në penallti dhe një në vazhdime.

Euro 2016: Portugalia fituese
Nikoqiri i Euro 2016, Franca mundi Irlandën (2-1), Islandën (5-2) dhe Gjermaninë (2-0). Ajo kishte gjithçka në sy për të qenë kampione evropiane për herë të tretë. Aq më tepër kur pak pas fillimit të finales, Cristiano Ronaldo duhej të largohej nga fusha e Saint-Denis i dëmtuar. Por, Portugalia i rezistoi me guxim dhe falë një goditjeje nga distanca nga Eder në minutën e 109-të, shndërroi festën franceze në një makth.

 

Kupa e Botës 2018: Medalje e artë në Moskë

Paraqitja e parë e Kylian Mbappe në një kompeticion të madh ishte të ishte kampion bote. Dhe me shumë rëndësi. Francës nuk iu deshën më shumë se 90 minuta për të kapërcyer çdo ndeshje: 4-3 kundër Argjentinës (dy gola nga Mbappe), 2-0 kundër Uruguait, 1-0 kundër Belgjikës dhe në finalen e Moskës fitoi 4-2 kundër Kroacisë me një tjetër gol të Kylian.

Euro 2020: Dështimi i Mbappes

E vendosur në grupin e vdekjes (Gjermania, Portugalia dhe Hungaria), Franca ‘lëpiu buzët’ kur mësoi se rivalja e saj në 1/8-tën do të ishte Zvicra. Tashmë u fol për duelin me Spanjën në çerekfinale në Shën Petersburg. Aq më tepër kur në 10 minuta të mbetura po fitonin 3-1. Por, zviceranët barazuan, u mbajtën në vazhdime dhe Yann Sommer ndaloi penalltinë e pestë të Francezës, atë të Mbapps. Rivali i Spanjës ishte Zvicra.

Liga e Kombeve 2021: Triler në Itali

Fillimisht në Torino dhe më pas në Milano. Në gjysmëfinale, kundër Belgjikës, rezultati i pjesës së parë ishte 0-2 për belgët. Franca barazoi në gjashtë minuta, nga 62 në 68. Çmenduria shpërtheu në minutën e fundit: Belgjika shënoi, VAR-i e anuloi dhe Franca u përgjigj me një gol nga Theo Hernandez.

Në finale, Spanja kaloi në epërsi me golin e Mikel Oyarzabalit, Benzema barazoi menjëherë dhe titulli i shkoi francezëve me një gol të diskutueshëm të Mbappes.

Botërori 2022. Penalltitë në Doha

Për 80 minuta, Argjentina e kishte finalen nën kontroll absolut. Rrallëherë një finalist ka dhënë një imazh kaq të dobët si ai i Francës në Doha. Por, ajo u zgjua me anë të Mbappes, i cili shënoi dy gola për ta çuar ndeshjen në vazhdime, një gol tjetër në vazhdime dhe Kolo Mouani që ia ‘hoqi’ yllin e tretë Francës. /Telegrafi