Fati i “Parkut të Paqes” do të zgjidhet në takimin e 8 majit

Ministrja pa portofol, e angazhuar për bisedime teknike me Beogradin, Edita Tahiri, ka thënë se dy palët kanë përfaruar qëndrimet lidhur me fatin e të ashtuquajturit “Parkut të Paqes”, të ndërtuar mbi urën e lumit Ibër.

Lajme

22/04/2015 13:04

Në një prononcim për gazetën serbe “Danas”, Tahiri ka thënë se gjatë negociatave të mbajtura ditë më parë në Bruksel në mes të grupeve punues, ka pasur afrim të qëndrimeve mes palës kosovare dhe asaj serbe edhe për një sërë çështjes tjera.

“Kemi pasur një përafrim të qëndrimeve gjatë bisedimeve me grupin teknik të palës serbe në një sërë çështjes, në mënyrë që në takimin e 8 majit mes kryeministrave Mustafa dhe Vuçiq, ato të finalizohen me një marrëveshje”, ka thënë Tahiri, transmeton lajmi.net.

Duke ka folur për marrëveshjet e deritashme në mes të kryeministrave,Tahiri ka bërë  të ditur se do të zbatohen.(lajmi.net)