Ëmbëlsirë e lëngshme me çokollatë

Përbërësit: 60gr sheqer 4 vezë 50gr arra të bluara 20gr miell 20gr kakao ½ pluhur për pjekje Lëvore e 1 portokalli e grirë në rende Kremi: Ajkë e ëmbël 200gr çokollatë për zierje 80ml qumësht 50gr margarinë 40gr sheqer 2 lugë nutellë 2 portkokaj Glazura: 150ml ajkë e ëmbël 100gr çokollatë për zierje Lëvore e…

Lifestyle

01/06/2015 21:49

Përbërësit:
60gr sheqer
4 vezë
50gr arra të bluara
20gr miell
20gr kakao
½ pluhur për pjekje
Lëvore e 1 portokalli e grirë në rende

Kremi:
Ajkë e ëmbël
200gr çokollatë për zierje
80ml qumësht
50gr margarinë
40gr sheqer
2 lugë nutellë
2 portkokaj

Glazura:
150ml ajkë e ëmbël
100gr çokollatë për zierje
Lëvore e ½ portokalli të grirë në rende

Udhëzimet:
1. Ndahen të bardhat nga të verdhat e vezës.
2. Përzihen të bardhat me 30gr sheqer.
3. Të verdhat tunden me 30gr sheqer dhe në këtë masë shtohet edhe mielli i përzier me pluhurin për pjekje dhe kakao.
4. Përzihen arrat e bluara dhe lëvorja e portokallit dhe shtohen tek masa me të bardhat e përziera në shkumë të fortë.
5. Tani i përziejmë të dyja masat me të bardhat e vezës dhe të verdhat, dhe përziejmë derisa të bëhet një masë homogjene.
6. Këtë masë e vendosim në kallëp të lyer dhe të mbuluar me letër për pjekje me madhësi 24cm.
7. Pasi pjekim në temperaturë 180gradë për 20 minuta, pandispanjën e lëmë të ftohet.
8. Ndajmë pandispanjën në dy shtresa.
9. Për kremin marrim portokallet dhe i grijmë të tëra në blender.
10. Çokollatën e shkrijmë me qumështin, ajkën e ëmbël dhe sheqerin. I përziejmë me puren nga portokallet e bluara.
11. Shtojmë dhe nutellen dhe përziejmë edhe pak pastaj e lëmë të ftohet kremi.
12. Në një tabaka shtrojmë njërën pjesë të pandispanjës dhe lyejmë me gjysmën e kremit.
13. Përsipër qesim dhe pandispanjën e dytë dhe mbulojmë me kremin e mbetur.
14. Ëmbëlsirën e lëmë të ftohet në frigorifer.
15. Për glazurën ngrohim ajkën e ëmbël, çokollatën e copëtuar dhe shtojmë lëvoret e portokallit të grirë në rende dhe e mbulojmë përsipër tortën dhe e lëmë të ftohet. Ju bëftë mirë! /kuzhinashqiptare