Edhe lepujt janë trima!

14:49 | 11 Qershor 2018

Ky është momenti i jashtëzakonshëm kur një lepur trime, përleshet me një lepur sa katër herë të përmasave të saj.

 

Lepuri i madh kafe fillimisht dukej se ishte nisur për të sulmuar lepurin, por u trondit kur lepuri më i vogël u hodh në sulm të befasishëm.

Fotografja e kafshëve të egra, Andrew Fusek-Peters, 52 vjeç, kaloi tre orë në një fshat për të kapur sekuencat e goditjeve të papritura.

Lufta u kap në një pronë të vogël pranë Churchstoke, Powys në Uells të shtunën në mbrëmje.

Andrew, nga Lydbury North, Shropshire, tha: “Nuk mund ta besoja. Ishte një vend i mrekullueshëm, por nuk kuptova se çfarë kishte ndodhur. E kuptova vetëm më vonë se çfarë ndodhi.

Lepuri foshnje ishte duke u ushqyer kur lepuri i madh i një lloji tjetër erdhi.

“Hares” (lloj lepuri) dallohen nga lepujt e tjerë sepse ato janë më të mëdha dhe kanë këmbë dhe veshë më të gjatë zeza.

Në fillim të pranverës hares kafe janë më të dukshëm kur sezoni i mbarështimit inkurajon luftimin ose boksin midis meshkujve për dominimin social.