E gjithë bota me Ukrainën, serbët dalin të protestojnë në përkrahje të Rusisë

Sonte në Beograd u mbajt një "protestë në mbështetje të popullit rus", e organizuar nga disa grupe të krahut të djathtë.

Lajme

04/03/2022 19:56

Protesta u mbajt në afërsi të Presidencës së Serbisë dhe protestuesit dhanë mesazhe mbështetjeje për Rusinë, e cila filloi një pushtim ushtarak të Ukrainës të enjten e kaluar, përcjell Kosova Press

Përfaqësuesit e organizatave të ekstremit të djathtë – Damnjan Knezheviq nga Patrulla Popullore dhe Mladen Obradoviq nga Obraz – iu drejtuan pjesëmarrësve të protestës nga skena.

Ata thanë se nëse Serbia vendos sanksione ndaj Rusisë pas zgjedhjeve, dy herë më shumë njerëz do të dalin në rrugë se sonte.

Knezheviq tha se “se rusofobia në Serbi është një gabim statistikor” dhe se “për çdo serb është një vëlla rus”.

“Pavarësisht se sa presion u bëmë nga sanksionet, në vitin 1992 dhe në 2022 nga Rusia, sado që ata të na sulmuan dhe të na ofruan dritë, është e gjitha një pikë në oqean për një shpirt slloven”, tha Knezheviq, duke shtuar se “nuk ka asnjë serb që do t’i vendosë sanksione Rusisë dhe Bjellorusisë.”

Obradoviq tha se “Rusia po çliron të gjithë botën nga kërcënimet e NATO-s” dhe se sot “Putini ka treguar se kush është burrështetasi më i fortë dhe më i guximshëm në botë”.

Tubimi filloi me himnet e Serbisë dhe Rusisë, qytetarët mbajnë flamuj rus dhe serb dhe thërrasin “Rusi, Rusi”, “Serbët dhe rusët janë vëllezër përgjithmonë”, “Tradhti, tradhti”. Protestuesit më pas marshuan drejt ambasadës ruse.