Dortmundi e shkarkon trajnerin Marco Rose

Sport

20/05/2022 12:57

Borussia Dortmundi e ka shkarkuar trajnerin e saj, Marco Rose.

Lajmin e ka konfirmuar vetë klubi, përmes një konference

“Kjo ditë nuk është e lehtë për të gjithë ne, sepse vlerësimi i ndërsjellë mes nesh ishte, është dhe mbetet i madh. Pas një sezoni të pakënaqshëm për arsye të ndryshme, duhej të kuptonim se në shumë nënfusha nuk arritëm. maksimumin jashtë mundësive tona”, theksoi drejtori i klubit Hans-Joachim Watzke.

“Pavarësisht një sezoni të vështirë me shumë të papërshtatshme, unë isha i bindur për rrugën tonë”, shtoi Rose.

Marco Rose mori postin e trajnerit të Borussia Dortmundit në verën e vitit 2021, duke nënshkruar një kontratë deri në vitin 2024.

Ai u përball me shumë kritika gjatë sezonit 2021/22, ku Dortmundi përfundoi i dyti në Bundesligë, u rrëzua nga DFB-Pokal  dhe u largua nga Europa League në raundin e eliminimit të dytë në play-off, pasi përfundoi i treti. në grupin e tyre në Champions League.

Pavarësisht zhgënjimeve, ai mori mbështetjen publike nga klubi gjatë gjithë sezonit. /Lajmi.net/