Disa fakte interesante mbi “Air Force One” – Lajmi.net
Disa fakte interesante mbi “Air Force One”
Autori: Lajmi.net BotaFunKuriozitete 13:39, 11 April 2018
''Air Force One" është avioni i Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Avioni më i famshëm në botë, gjithsesi ka edhe disa sekrete, ose më saktë fakte të patreguara për publikun e gjerë.

Më poshtë keni disa fakte mjaft interesante lidhur me këtë avion që do ju uabisin.

Sipërfaqja prej rreth 370 metrash katrorë – “Air Force One” është më shumë sesa thjesht i madh. Edhe pse konsiderohet si avion privat i “POTUS”-it, ai është një mekanizëm tejet i avancuar ajror dhe me një siguri të lartë, si të ishte një kështjellë fluturuese. Po, është mjaftueshëm i madh sa për të qenë një shtëpi, që ofron hapësira për të gjithë zyrtarët qeveritarë, gazetarët, bagazhet e cilitdo prej tyre, veçanërisht të Zonjës së Parë.

Ai është trikatësh

Jo një, por dy “B747” për Presidentin e SHBA – A e dinit se ekzistojnë dy avionë “Air Force One”? Epo mësojeni, nëse jo. Avioni i dytë “747-200B” zakonisht ndjek atë të parin dhe ofron mbulim rezervë. Presidenti mund të udhëtojë me cilindo prej tyre, në varësi të situatave.

Një minispital në bord.

Rezistent ndaj një sulmi bërthamo.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës nuk është pasagjeri i vetëm që fluturon me “Air Force One”. Ai shoqërohet nga një grusht këshilltarësh, gazetarësh, pjesëtarë të shërbimeve sekrete, por edhe zyrtarësh të lartë.

I pakapshëm nga radarët . /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO