Dieta strikte nga supa dhe ‘milkshakes’, përmbysin diabetin

17:38 | 13 Qershor 2018

Diabeti mund të përmbyset duke ndjekur një dietë të rreptë të kalorive me supë dhe ‘milkshakes’ (koktej me përmbajtje qumështi).

Kështu besojnë shkencëtarët derisa theksojnë se kërkesa e habitshme erdhi pasi ata treguan se pacientët me diabet të tipit 2 patën efekte pozitive pasi iu përmbanë një diete të tillë të ushqyerjes, njofton Klan Kosova.

Hulumtuesit nga universitetet e Newcastle dhe Glasgow kanë testuar dietën e vetëm 800 kalorive në ditë në 300 pacientë të rekrutuar nga operacionet e mjekëve.

Ata janë gjithashtu duke u përpjekur për të gjetur nëse pacientët mund të mbajnë humbjen e tyre në peshë dhe në efekt të përhershëm kuruar veten nga gjendja e cila është e lidhur fort me trashjen.