Dieta me pak kalori ruan shëndetin e trurit – Lajmi.net
Dieta me pak kalori ruan shëndetin e trurit
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 18:39, 14 March 2018
Agjërimi mund të ruajë shëndetin e trurit, kanë treguar studime të reja.

Një dietë me pak yndyrë që përfshinë 40% më pak kalori se sa doza e rekomanduar ka ulur inflamacionin tek qelizat e trurit tek minjtë, është thënë në studimin e realizuar nga Qendra Mjekësore Groninhen në Holandë.

Tutje është thënë se mënyra e tillë e të ushqyerit gjithashtu mbanë funksionin e indeve të trurit.

Autori udhëheqës i studimit, Bart Ehhen ka deklaruar se inflamacionet e iniciuara nga mosha tek microglia mund të ndaloheshin vetëm kur minjtë ishin nënshtruar një dietë më pak kalori.

Microglia është një lloj i qelizave në tru që ndihmon funksionimin normal të indeve të këtij organi.

Këto rezultate gjithashtu sugjerojnë se zvogëlimi i kalorive është më efektiv për shëndetin e trurit se sa ushtrimet.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO