Të Infektuar: 14119

Të Shëruar: 10546

Të Vdekur: 563

Dhjetë simptomat e kancerit që njerëzit i injorojnë

19:55 | 3 Janar 2015

Këto janë disa prej simptomave të zakonshme që tregojnë shfaqjen e kancerit. Ekspertët paralajmërojnë se ato nuk duhet të injorohen dhe se duhet të shqyrtohen si shumë të rëndësishme.

Këtu dhjetë disa simptoma për të cilat vlen që të vizitoni një mjek.

Humbje peshe e pashpjegueshme
 
Nëse ju humbni peshë sepse ju jeni në një dietë dhe ushtrim të zellshëm kjo është në rregull, por në qoftë se ju humbni peshë pa ndryshuar stilin e jetës, kjo mund të lidhet me disa lloje kanceresh, duke përfshirë edhe kancerin e pankreasit dhe stomakut.
 
Temperaturat e larta
 
Ethet e vazhdueshme mund të jenë një shenjë e Limfoma ose leukemisë. Nëse keni ethe konstante, shkoni te mjeku. Temperatura e lartë në secilin rast duhet të trajtohet te mjeku, transmeton Lajmi.net.
 
Dhimbjet
 
Dhimbjet e shumta sidomos dhimbjet e shpeshta të kokës mund të jenë një shenjë e kancerit Mozhi, ndërsa dhimbje prapa mund të tregojnë kancerin e zorrës së trashë ose të kancerit ovarian. Nëse ju shpesh ndjeni dhimbje, shikoni tek mjeku.
 
Kollë
 
Kolla e vazhdueshme mund të jetë shenjë e kancerit të mushkërive ose fytit. Kolla dhe të ngjirurit e zërit janë shpesh rezultat i alergjive, por shqyrtimi nuk është për t’u hedhur poshtë.
 
Gunga në trup
 
Nëse vëreni gunga nën lëkurë, vizitoni një dermatolog. Të jeni veçanërisht të kujdesshëm kur është fjala për gunga në gji, testiseve ose pranë nyjeve limfatike. Mos kini frikë nëse keni gunga në duar dhe këmbë. Ndoshta kjo është një cistë dhjamore e padëmshme.
 
Gjakderdhje të pazakonshme
 
Gjakderdhja e pazakonshme është një nga shenjat e shumta të kancerit. Pështyrja e gjakut mund të jetë BIIT kancer i mushkërive, gjaku në jashtëqitje mund të jetë e lidhur me kancerin e zorrës së trashë dhe rektumit, gjaku në urinë mund të jetë për shkak të kancerit të fshikëzës, gjakderdhje e vazhdueshme vaginale mund të ndodhë për shkak të kancerit të qafës së mitrës, transmeton Lajmi.net.
 
Ndryshimet në funksionin e fshikëzës
 
Nëse ju ndjeni dhimbje gjatë urinimit, ju shihni gjak në urinë ose vëreni ndryshime të tjera, të tilla si urinimi më i shpeshtë ose më rrallë se më parë, këto mund të jenë simptomat e kancerit të fshikëzës ose të kancerit të prostatës. Gjithashtu, në qoftë se ju vini re që shoqëron funksionin e zorrëve, diarre ose kapsllëke të shpeshta, mund të jenë shenja të kancerit të zorrës së trashë. Zbulimi i hershëm i këtij lloji të kancerit mund të shpëtojë jetën tuaj.
 
Plagë që nuk shërohet
 
Nëse ju keni dhimbje të vazhdueshme dhe plagë që nuk shërohet, është e rëndësishme që të kontrolloheni nga një mjek sa më shpejt të jetë e mundur. 
 
Ndryshimet në lëkurë
 
Nëse vëreni ndonjë ndryshim në lëkurë, nishan apo shenjë, ose ju vëreni ndryshime të tjera që mund të jenë shenja të melanomas, të njohur si kanceri i lëkurës, vizitoni një dermatolog, sepse ky lloj kanceri mund të trajtohet lehtë nëse zbulohet herët.
 
Lodhje
 
Lodhja konstante është një shenjë e kancerit. Megjithatë, kjo nuk është një shenjë e besueshme, sepse njerëzit mund të jenë të lodhur nga shumë arsye të ndryshme. Por në qoftë se ju ende ndiheni të lodhur për një kohë të gjatë, shkoni te mjeku.