Davenport pas takimit me Lajçkaun: Zgjedhje gjithëpërfshirëse në veri, OSBE do t’i ndihmojë KQZ-së

Kreu i misionit të OSBE-së në Kosovë,Michael Davenport,është takuar me emisarin e BE-së, Miroslav Lajçak, për të diskutuar për situatën në veri dhe zgjedhjet atje. Pas takimit përmes një postimi në Twitter, Davenport është shprehur se duhet zgjedhje gjithëpërfshirëse në veri. “Me Miroslav Lajcak sot u theksua rëndësia e progresit në dialogun e lehtësuar nga…

Lajme

06/06/2023 10:35

Kreu i misionit të OSBE-së në Kosovë,Michael Davenport,është takuar me emisarin e BE-së, Miroslav Lajçak, për të diskutuar për situatën në veri dhe zgjedhjet atje.

Pas takimit përmes një postimi në Twitter, Davenport është shprehur se duhet zgjedhje gjithëpërfshirëse në veri.

“Me Miroslav Lajcak sot u theksua rëndësia e progresit në dialogun e lehtësuar nga BE dhe pjesëmarrjen e plotë të të gjitha komuniteteve në institucione dhe zgjedhje. OSBE në Kosovë qëndron fuqishëm përkrah KFOR-it dhe EULEX-it në përmbushjen e mandateve tona përkatëse në Kosovë. Mbështetje e fortë për thirrjen e BE-së për depërshkallëzimin dhe mbajtjen e zgjedhjeve gjithëpërfshirëse në komunat veriore’’, ka bërë të ditur ai.

OSBE do të ndihmojë institucionet e Kosovës, përfshirë Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, për të ofruar integrim dhe dialog duke përfshirë të gjitha komunitetet”, ka shkruar më tutje ai në Twitter./Lajmi.net/