Të Infektuar: 71.908

Të Shëruar: 61.394

Të Vdekur: 1.634

Conte: Interi mund të mësojë nga Juve, Eriksen mund të luajë në pozicion tjetër

16:18 | 16 Janar 2021

Trajneri i Interit, Antonio Conte, ka folur për ndeshjen derbi të së dielës që do të luhet në kuadër të xhiros së 19-të ndërmjet Interit dhe Juventusit.

Antonio Conte ka paralajmëruar që Interi nuk e ka mbyllur plotësisht zbrazëtirën me Juventusin dhe ende i përdor ato si  pikë referuese se ku duhet të arrijë skuadra “Nerazzurre” në të ardhmen, transmeton lajmi.net.

“Çdo ndeshje është e rëndësishme dhe këto janë gjithmonë tre pikë për tu fituar. Në mënyrë të pashmangshme, Juventus përfaqëson një pikë referimi për të gjithë, pasi ata dominuan në Itali në vitet e fundit. Kur një skuadër dëshiron të kuptojë në çfarë niveli është, në mënyrë të pashmangshme e vetmja pikë referimi në Itali është Juventusi”, tha ai.

“Unë nuk dua të them se dikush është favorit, ne thjesht duhet të respektojmë një anë që ka dominuar për nëntë vitet e fundit dhe ende dëshirojnë të dominojnë për një vit tjetër. Respekti është më e pakta që mund t’i japim Juventusit për gjithçka që kanë bërë, veçanërisht pasi në vitet e fundit ka qenë një përfundim i paralajmëruar në Serie A”, shtoi ai.

“Ne e mbyllëm hendekun e tyre sezonin e kaluar dhe shpresoj se mund të bëjmë të njëjtën gjë, sepse mbaj mend kohërat kur Juve ishte 20-25 pikë para të gjithëve dhe kjo nuk ishte mirë për t’u parë. Asnjë skuadër në Itali nuk mund të thotë se ata e mbyllën plotësisht hendekun me Juventusin, por ne jemi duke u afruar. Ata dominuan për nëntë vjet dhe gjithashtu punuan mirë jashtë fushës, duke sjellë si Federico Chiesa, Alvaro Morata, Dejan Kulusevski dhe Weston McKennie. Ata meritojnë merita për përmirësimin e çdo viti”, shtoi tekniku italian.

“Unë thjesht po tregoj faktet. Ne duhet të shfrytëzojmë sa më shumë potencialin në këtë skuadër tani. Është e pashmangshme që të mos kemi një lojtar tjetër me karakteristikat e Marcelo Brozovic i cili mund të luajë përpara mbrojtjes”, tha Conte.

“Prandaj, ne po përpiqemi të marrim më të mirën nga Christian në atë rol. Eriksen deri më tani ka luajtur mesfushë qendrore, si mesfushor ofansiv dhe tani si playmaker. Të kesh një lojtar që mund të mbulojë pozicione të ndryshme mund të jetë i dobishëm”, përfundoi Antonio Conte./Lajmi.net/