Cili është një mëngjes i shëndetshëm për çdo fëmijë? – Lajmi.net
Cili është një mëngjes i shëndetshëm për çdo fëmijë?
Autori: Lajmi.net ArgëtimFun 8:27, 10 April 2018
Për të filluar mbarë ditën, çdo fëmijë duhet të konsumojë patjetër vaktin e parë të ditës. Ja cila është një nga alternativat që preferohet shumë për një mëngjes të mirë dhe të shijshëm për çdo vogëlush apo vogëlushe.

Gjithçka duhet janë dy kokrra vezë, pak qumësht dhe 2 feta të holla buke. Presim bukën në formë trekëndëshe, hedhim vezët në një pjatë, shtojmë kripë, qumësht dhe i rrahim të gjitha bashkë. Lyejmë të prerat e bukës me masën e përgatitur dhe i skuqim në tigan me pak vaj ose gjalpë, sipas dëshirës.

Shoqërimi i mëngjesit me një lëng të freskët e plot vitamina e bën edhe më të shijshëm vaktin.

Marrim një banane, i heqim lëkurën, e presim në copa të vogla dhe e hedhim tek grirësja. Më pas shtojmë luleshtrydhe, manaferra dhe kos frutash me shijen që fëmija preferon. Hedhim qumësht dhe i përziejmë të gjitha bashkë. Lëngu i frutave është gati e përveçse është i shijshëm ka edhe ngjyra të bukura.

Në rast se do i shtonit edhe disa luleshtrydhe, gjysmë dardhe dhe disa të prera bananeje me pak mjaltë sipër duhet të jeni nëna ose babai më i lumtur në botë.

Ky është një nga sugjerimet e shefave të kuzhinës për çdo prind që do të ketë një fëmijë të mirë ushqyer dhe të shpenzojë jo më shumë se disa minuta nga koha e tyre e çmuar.

Lexo më shumë në: http://www.gazetaexpress.com/shneta/cili-eshte-nje-mengjes-i-shendetshem-per-cdo-femije-17242/?archive=1?utm_source=referral&utm_medium=web&utm_campaign=copyright

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO