Të Infektuar: 1083

Të Shëruar: 843

Të Vdekur: 30

Cikloni i ri godet Mozambikun

8:28 | 26 Prill 2019

Muajin e kaluar, Ciklon Idai shkaktoi qindra vdekje në rajon.

Cikloni Kenneth ka bërë zbarkim në Mozambikun verior, një vend që ende po shërohet nga një stuhi tjetër e madhe.

Ciklon ka sjellë erëra 220km / h (140mph) dhe ka vrarë tre vetë në ishullin e Komoros, raporton “Bbc”, transmeton lajmi.net.

Instituti Kombëtar i Menaxhimit të Katastrofave (INGC) i Mozambikut tha se 30,000 njerëz ishin evakuar nga zona që mund të goditen.

Muajin e kaluar, Ciklon Idai shkaktoi qindra vdekje në rajon.

Më shumë se 900 vetë vdiqën kur stuhia solli shkatërrime në Mozambik, Malavi dhe Zimbabve. /Lajmi.net/