Chiellini merr dozën e tretë të vaksinës antiCOVID-19

17:49 | 2 Dhjetor 2021

Kapiteni i Juventusit dhe Italisë, Giorgio Chiellini, zbulon se ai mori dozën e tretë të vaksinës antiCOVID këtë mëngjes dhe u bëri thirrje të gjithëve që të ‘luajnë rolin tonë’ në luftimin e pandemisë.

Mbrojtësi postoi një imazh të tij të veshur me një maskë dhe të ulur në stacionin e post-vaksinimit në qendrën J-Medical, pasi i ishte dhënë një goditje përforcuese.

“Këtë mëngjes mora dozën e tretë të vaksinës anti-COVID-19”, ka shkruar Chiellini në rrjetet sociale.

“Është falë vaksinës dhe veshjeve mbrojtëse personale që ne po luftojmë për një kthim në normalitet. Të gjithë duhet të luajmë rolin tonë, ndaj le të vaksinohemi për veten tonë dhe për të mbrojtur ata që janë më të brishtë.”

Shumica dërrmuese e lojtarëve të Serisë A janë të vaksinuar, por po vjen koha që shumë prej tyre të marrin injeksione përforcuese pas gjashtë muajsh, pasi efektiviteti fillon të bjerë.

Kjo ka qenë e dukshme në valën e fundit të testeve pozitive të COVID-19 midis skuadrave, duke përfshirë Bryan Cristante të Romës, Gonzalo Villar dhe Felix Afena-Gyan, plus Mattia Destro dhe Diego Demme në Napoli. /Lajmi.net/