Britania raporton numrin më të ulët të vdekjeve nga Covid-19

Britania sot njoftoi 55 vdekje të tjera nga Covid-19, duke raportuar numrin më të ulët ditor që nga izolimi mbarëkombëtar.

Bota

08/06/2020 16:33

Shefat e Departamentit të Shëndetësisë thonë se numri zyrtar i viktimave tani ka shkuar në 40.597 – por raporte të ndara të zymta thonë se numri i vërtetë i vdekjeve të koronavirusëve është në të vërtetë më i lartë, shkruajnë mediet britanike, transmeton lajmi.net.

Numri i vdekjeve të përditshme nga Covid-19 është më i ulti që nga 22 mars, kohën kur vendi regjistroi 35 vdekje.

Shifrat e vdekjeve të publikuara të dielave dhe të hënave janë gjithmonë shumë më të ulëta se ato të regjistruara përgjatë pjesës tjetër të javës për shkak të vonesave të regjistrimit të vdekjeve në fundjavë.

Ekspertë shëndetësor kanë paralajmëruar për një valë të dytë shpërthimi të virusit që shkakton sëmundjen Covid-19, derisa si nxitje të shpërthimit po i shohin protestat për parullën ‘Black Lives Matter’. /Lajmi.net/