Bota arabe kushtëzon Katarin

Katër shtete arabe i kanë dërguar Katarit një listë prej 13 kërkesash që duhet t’i përmbushë, nëse do që t’i hiqen sanksionet.

Bota

23/06/2017 17:22

Arabia Saudite, Egjipti, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bahrejni i kanë kërkuar Katarit, mes tjerash, të mbyllë transmetuesin e tij, Al Jazeera-n, të reduktojë lidhjet me Iranin dhe të mbyllë një bazë ushtarake turke – që të gjitha brenda dhjetë ditësh.

Katari, për më shumë se dy javë, është izoluar nga fqinjët arabë, nën akuzat se financon terrorizmin dhe nxit jostabilitet.

Ministri i Jashtëm i Katarit, Sheikh Mohammed bin Abdulrahman al-Thani, ka thënë më herët se nuk do të negociojë derisa të hiqen masat ndëshkuese.

Ai po ashtu ka mohuar se vendi i tij mbështet “ndonjë organizatë terroriste”.