“Beogradi në depresion, Prishtina në ofensivë”

Viti i ri, retorika e vjetër - këto janë mesazhet që mund të përshkruajnë përfaqësuesit e autoriteteve serbe dhe kosovare në këtë fazë kur bisedimet në Bruksel janë të “ngrira”.

Lajme

06/01/2019 13:10

Në tonin e tij lirik dhe epik, presidenti serb Aleksandër Vuçiq thekson: “Koha e vështirë dhe barrë e rëndë, para së gjithash në raport me Kosovën”, duke vazhduar në zhargonin sportiv- disfatist në të njëjtën temë: “Duart i keni të lidhura, dhe ju duhet të boksoni jo për 3 minuta, por 12 raunde”.

“Nga ana tjetër, Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi nuk fsheh optimizmin: “Marrëveshja duhet të jetë e tillë që të gjitha palët të ndjehen fitimtarë në këtë proces jo vetëm në Kosovë, por edhe në Serbi, si dhe në bashkësinë ndërkombëtare “, shkruan ‘Dannas’, transmeton lajmi.net.

Derisa Beogradi zyrtar pohon se do të këmbëngulë në qëndrimin se nuk ka vazhdim të bisedimeve me Kosovën derisa Prishtina të heqë taksën 100 për qind të vendosur ndaj produkteve serbe, delegacioni i sapozgjedhur i Kosovës është duke u përgatitur për takimin e parë me zyrtarët e Brukselit, në negociatat me Federica Mogherinin, të caktuar për të martën, më 8 janar.

Kryenegociatori i këtij ekipi, Shpend Ahmeti, pret që dialogu Kosovë-Serbi të intensifikohet në fazën tjetër, “në një përpjekje për të arritur një marrëveshje”.

Ndërsa politikanët kosovarë, veçanërisht presidenti Hashim Thaçi dhe kryeministri Ramush Haradinaj, duken në një linjë në paraqitjet publike, ata bien dakord mbi një pikë “qendrore” – dialogu duhet të përfundojë me njohjen reciproke të Serbisë dhe Kosovës, si dhe një vend për Kosovën në organizatat ndërkombëtare, në radhë të parë në Kombet e Bashkuara, shkruan tutje Dannas.

Në anën tjetër, kryeministrja serbe Ana Bërnabiq përsërit se “një kompromis është rrugës”, duke përmendur “kërcënimin e normalizimit të marrëdhënieve”, pas vendimit për heqjen e kufirit midis Kosovës dhe Shqipërisë, i cili sipas saj “padyshim çon në krijimin e Shqipërisë  së madhe “.

Gazetat pro-regjim në Serbi njoftojnë se Putin dhe Vuçiq do të bien dakord mbi një plan për “mbrojtjen e Kosovës”, më 17 janar në Beograd, i cili do të përfshijë mesazhin e Putinit në Perëndim që “lufta me Serbinë nënkuptonte një luftë me Rusinë “.

Përfaqësuesit e qarqeve diplomatike, megjithatë thonë se udhëheqësi rus pa dyshim do të mbështesë “luftën e Serbisë për Kosovën”.

Siç shpjegojnë diplomatët, Rusia nuk është në favor të bilancit afatgjatë të Serbisë midis Lindjes dhe Perëndimit dhe do të përballet me shtetet perëndimore vetëm nëse autoritetet serbe kanë zgjedhur “përqafimin rus”.

Edi Rama, theksoi, muajin e kaluar në Pejë se “Kosova dhe Shqipëria do të ecin në të ardhmen si dy shqiponja krenare”, dhe me këtë rast janë nënshkruar marrëveshje të shumta për bashkëpunimin midis dy qeverive, asaj të Kosovës dhe Shqipërisë.

Zyrtarët serbë po e shohin Ramën si një “faktor pengues” për shkak të deklaratave të tilla, por në korridoret diplomatike është spekuluar për muaj se kryeministri i Shqipërisë është i përfshirë në negociata prapa skenarëve të “dramës së Kosovës”.

Ndërsa gjërat qëndrojnë në këtë pikë, shanset janë minimale që presidenti i SHBA-së, Donald Trump, do të ketë sukses në arritjen e qëllimit të Vuçiq dhe Thaçit në vitin 2019 dhe do t’i presë ata në muajt e ardhshëm në Shtëpinë e Bardhë me rastin e nënshkrimit të “marrëveshjes historike “.

Por, nuk duhet të harrojmë faktin se “ky është Ballkani” dhe se mrekullitë gjithmonë mund të ndodhin, kështu është edhe mrekullia e quajtur “dalje nga labirinti i Kosovës” në kohët e fundit. /Lajmi.net/