Autori i sulmeve në Christchurch akuzohet për terrorizëm

9:16 | 21 Maj 2019

Brenton Tarrant u akuzua për “përfshirje në një akt terrorist”.

I akuzuari për vrasjen e 51 personave në sulmin e xhamive të Christchurch është akuzuar për terrorizëm, thonë policia e Zelandës së Re.

Brenton Tarrant u akuzua për “përfshirje në një akt terrorist”, tha policia të martën në një deklaratë, raporton “Bbc”, transmeton lajmi.net.

Ai tashmë është përballur me akuza për vrasje dhe 40 për vrasje në tentativë pas sulmit në dy xhami në qytetin Island të Jugut më 15 mars.

Australiani duhet të paraqitet në gjykatë në qershor.

Sulmi ishte vrasja më vdekjeprurëse e Zelandës së Re dhe disa deputetë votuan brenda disa javësh për të ndaluar armët gjysmë automatike të stilit ushtarak në vend për të parandaluar një gjë të tillë përsëri. /Lajmi.net/