Ambasada e Italisë: Heqja e reciprocitetit me Serbinë duhet të nxisë një rifillim të shpejtë të dialogut

Ambasada e Italisë në Kosovë, duke komentuar heqjen e reciprocitetit me Serbinë nga Qeveria Hoti, ka vlerësuar se ky është një hap i rëndësishëm përpara që duhet të nxisë një rifillimin e shpejtë të dialogut midis Serbisë dhe Kosovës nën lehtësimin e BE-së.

Lajme

06/06/2020 13:53

Ambasada nëpërmjet një statusi në Facebook, ka thënë se qëndrojnë të gatshëm të mbështesim Serbinë dhe Kosovën.

“Italia pajtohet plotësisht me EUSR Lajçak. Ky është një hap i rëndësishëm përpara që duhet të nxisë një rifillimin e shpejtë të dialogut midis Serbisë dhe Kosovës nën lehtësimin e BE-së. Ne qëndrojmë të gatshëm të mbështesim Serbinë dhe Kosovën në evorët e tyre”, thuhet në postimin e ambasadës./Lajmi.net/