Alisson, Ederson dhe Fred mes yjeve të Brazilit që do të humbasin ndeshjet e Premier Ligës pas refuzimit të hershëm të lirimit

Argjentina po refuzon gjithashtu të lejojë lojtarët me bazë në Mbretërinë e Bashkuar të largohen herët nga detyra ndërkombëtare në raundin e fundit të kualifikueseve të Kupës së Botës.

Sport

07/10/2021 19:33

Brazili dhe Argjentina po u japin ‘kokëdhembje’ të padëshiruara ekipeve si Liverpool, Manchester City, Chelsea, Manchester United dhe Tottenham duke refuzuar lirimin e parakohshëm të lojtarëve me bazë në Premier Ligës nga detyra ndërkombëtare.

Të dy kombet e Amerikës së Jugut kanë deklaruar se ata të përzgjedhur në skuadrat e tyre të fundit duhet të përfundojnë një ndeshje me tre ndeshje deri në kualifikimin e Kupës së Botës.

Me Brazilin dhe Argjentinën që nuk do të marrin ndeshjet e tyre të fundit të pushimit ndërkombëtar deri në orët e para të 15 tetorit BST, ka pak shanse që ata që luajnë futbollin e tyre të klubit në Angli ta kthejnë atë për detyrat e brendshme ditën tjetër.

Bosi brazilian, Tite u tha gazetarëve kur u pyet për lejimin e lojtarëve të ktheheshin në klubet e tyre përkatëse para afatit: “Nuk ka pasur kurrë atë mundësi [që ata të kthehen në Angli herët]. Ata u thirrën për tre ndeshjet.”

Trajneri i Argjentinës Lionel Scaloni tha: “Ne nuk do të bëjmë të njëjtën gjë si herën e kaluar me lojtarët e Premier Ligë.

“Para ndeshjes me Venezuelën thashë që ata erdhën për të luajtur të tre ndeshjet, por lojtarët morën një vendim të vështirë për mua dhe e kuptova, i lirova.

“Tani lojtarët janë këtu për të luajtur tre ndeshjet. Në asnjë këndvështrim ata nuk do të largohen më herët.”

Dyshja e Manchester City, Ederson dhe Gabriel Jesus janë pjesë e skuadrës së Brazilit, së bashku me dyshen e Liverpool Alisson dhe Fabinho.

‘Selecao’ gjithashtu ka thirrur mesfushorin e Aston Villa, Douglas Luiz, mbrojtësin e Chelsea, Thiago Silva, yllin e Manchester United, Fred, anësorin e Leeds, Raphinha dhe mbrojtësin e Tottenham, Emerson Royal.

Argjentina, ndërkohë, ka portierin e Vilës, Emi Martinez dhe dyshen e ‘Spurs’, Cristiano Romero dhe Giovani Lo Celso në radhët e tyre – me atë treshe që shkaktoi polemika gjatë pushimit të shtatorit kur ata udhëtuan pa karantinë, për të cilën më pas u ndërpre ndeshja.

Në raundin e fundit të lojërave, Brazili do të përballet me Venezuelën, Kolumbinë dhe Uruguajin, ndërsa Argjentina do të përballet me Paraguajin, Uruguajin dhe Perunë.

Jurgen Klopp, Pep Guardiola, Thomas Tuchel, Nuno, Marcelo Bielsa, Dean Smith dhe Ole Gunnar Solskjaer tani duhet të rishikojnë planet e përzgjedhjes.

Liverpool do të bëjë një udhëtim në Watford në ndeshjen hapëse më 16 tetor, ndërsa Manchester City pret Burnley në orën nga ora 4 pasdite, gjersa po atë të shtunë pasdite Chelsea bën një vizitë te fqinjët perëndimorë të Londrës, Brentford në orën 17:30.

Manchester United është gjithashtu në aksion në orën 15:00, kundër Leicester, siç janë Leeds dhe Aston Villa, të cilët përballen respektivisht me Southampton dhe Wolves.

Takimi i Tottenhamit në Newcastle nuk do të zhvillohet deri të dielën pasdite, por ka ende pak shanse që kontigjenti i tyre i Amerikës së Jugut të kthehet në kohë për atë ndeshje. /Lajmi.net