Akulli më i vjetër dhe më i trashë i Arktikut ka filluar të shpërbëhet

13:35 | 22 Gusht 2018

Akulli më i vjetër dhe më i trashë në Arktik ka filluar të shpërbëhet, duke hapur ujëra që normalisht janë të ngrira, thonë studiuesit.

Ky lloj incidenti, i cili nuk është regjistruar më parë, ka ndodhur dy herë këtë vit për shkak të erërave më të ngrohta dhe asaj që shkencëtarët e quajnë një valë ngrohje të nxehtë të nxitur nga ndryshimet klimatike në hemisferën veriore të Tokës, sipas Guardian, transmeton lajmi.net.

Akulli i detit në brigjet veriore të Grenlandës është ndikuar nga shtrëngimet e temperaturës jonormale në shkurt dhe në fillim të këtij muaji, i cili ka shtyrë akullin më larg nga bregu sesa në çdo kohë që kur të dhënat satelitore filluan në vitet 1970.

Walt Meier, një shkencëtar i lartë hulumtues në Qendrën Kombëtare të të Dhënave të Snow dhe Ice në SHBA, tha për botimin britanik: “Akulli nuk ka askund tjetër për të shkuar kështu që grumbullohet. Mesatarisht, është mbi katër metra i trashë dhe mund të grumbullohet në kreshtat 20 metra ose më shumë. Ky akull i trashë, i kompaktuar në përgjithësi nuk lëviz lehtë.

“Akulli po largohet nga bregu nga erërat”, shtoi ai.

Thomas Levergne, një shkencëtar në Institutin Norvegjez Meteorologjik, e quajti fenomenin “të frikshme.

Shërbimi Norvegjez i Akullit tha se zona e akullit të detit Svalbard për të martën është në 43,231 kilometra katrorë, që është 44,775 kilometra katrorë poshtë mesatares nga viti 1981 deri në vitin 2010 dhe është zona më e ulët për këtë ditë të vitit që daton nga 1967.

“Kjo ngjarje është një goxha e madhe që shkon deri në perëndim të Kap Morris Jesup. Kjo është e pazakontë, “tha Keld Qvistgaard, koordinatori i shërbimit të akullit në Danimarkë.

Përtej reduktimit të ujit të akullt, shkencëtarët kanë frikë se ndërhyrja e ujërave të oqeanit mund ta shtyjë Tokën në një kthesë që precipiton atë që ata e quajnë një gjendje ” ngrohtësie” të motit të ngrohtë të ngrohtë. /Lajmi.net/