A ju zë gjumi më shpejt nëse dëgjoni muzikë? – Lajmi.net
A ju zë gjumi më shpejt nëse dëgjoni muzikë?
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 22:59, 9 April 2018
Kush dëgjon dikë që pëshpërit apo nis të pret flokët tuaja apo i ledhaton ato, dëgjon tinguj të zhurmshëm, ju ndjeni sikur doni të flini.

Por kjo ndodhë saktësisht ngase këtë gjëra ju bëjnë më të relaksuar por edhe ju vënë në gjumë më shpejtë, njofton Klan Kosova.

Këtë e bëjnë të ditur edhe ekspertë finlandezë të cilët kanë testuar për pesë vjet më radhë autonominë e ndjesorit të përgjigjes meridiane shqisore.

Pavarësisht se ledhatimet e përshpëritjet ju vënë në gjumë më shpejtë e njëjta nuk ndodhë me ata të cilët dëgjojnë muzikë me kufje në tentim të gjumit.

“Kjo është e lidhur, por jo mjaft e njëjtë”, thotë hulumtuesja Beverley K. Fredborg, njofton Klan Kosova.

Kjo pasi ndjesia shqisore që kapet nga përshpëritjet ka tendencë të jetë e vendosur në kokë dhe qafë e mund të zgjasë vetëm për disa minuta.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO