A është ky qyteti më i bukur i fantazmave? – Lajmi.net
A është ky qyteti më i bukur i fantazmave?
Autori: Lajmi.net ArgëtimFun 20:51, 15 April 2018
Ndërsa hijet e së kaluarës ndodhen rreth asaj që ka mbetur nga shtëpitë dhe shtigjet e shumta, Joe Nafis ka kapur në mënyrë të përkryer bukurin e rrallë të fshatit të braktisur të Houtouwan, duke përdorur dronin e tij.

Nga lart, ju mund të vlerësoni shtrirjen e gjetheve qilima të mureve, kulmeve dhe shumë gjërave të tjera të bukura.

Houtouwan dikur ishte një qytet i gjallë në ishullin Gouqi që ishte shtëpia e më shumë se 2.000 peshkatarëve dhe banorëve para se të detyroheshin të gjejnë punë diku tjetër në vitet 1990. Peshkatarët e mëdhenj nga Shangai aty afër, shkaktuan varfërimin e furnizimit të peshkut, duke lënë detin dhe fshatin bosh.

Tani, pak mbetet pranë gjelbërimit që ka konsumuar tërësisht peizazhin urban.

Duket sikur pesë ose më shumë njerëz jetonin ende në fshat. Vendasit e tjerë dukej se hapnin dy dyqane në fundjavë për turistët. Ishim atje të hënën dhe ishte plotësisht bosh; ne ishim të vetmit njerëz që ecnin përreth dhe ishte shumë qetë “. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO