Të Infektuar: 1052

Të Shëruar: 820

Të Vdekur: 30

E jashtëzakonshme: 90-vjeçarja shërohet plotësisht nga koronavirusi

17:41 | 21 Mars 2020

Një gjyshe e cila kishte koronavirusin tani është në shërim dhe së shpejti mund të lirohet nga izolimi.

Geneva Wood, 90 vjeçare, ishte midis dy të tretave të banorëve të shtëpisë së kujdesit që u sëmurën me koronavirusin dhe i kishin thënë mirupafshim familjes së saj para se të bënin një shërim të mrekullueshëm javën e kaluar, raporton “Daily Mail”, transmeton lajmi.net.

Ajo beson se ishte supa e bërë në shtëpi që ajo kërkoi nga stafi mjekësor për çdo ditë që ndihmoi në shërimin e saj të shpejtë.

Pas testimit pozitiv në 6 mars, ajo u hoq nga oksigjeni deri më 17 mars dhe tani ka testuar negative për virusin. Ajo do të duhet të vazhdojë të testojë negativ para se të lirohet nga izolimi i saj.

Qendra e Kujdesit të Jetës u bë qendra e shpërthimit të koronavirusit në Shtetet e Bashkuara në shkurt me 81 banorë dhe 47 punonjës të saj duke provuar pozitivisht.

Wood fillimisht hyri në institucionin e kujdesit në Uashington në janar pasi pësoi një goditje që e la të paaftë të flasë, të ecë ose të përdorë anën e djathtë të trupit të saj, që do të thotë se nuk mund të ushqehej ose të vishej vetë.

Ajo punoi shumë me stafin mjekësor dhe deri në shkurt ajo kishte mësuar të sillte, të fliste dhe të ushqehej përsëri. Përmirësimi i saj ishte aq i madh sa mjeku i saj planifikoi të lironte Wood, me origjinë nga Teksasi, nga shtëpia e kujdesit më 2 mars. /Lajmi.net/