Të Infektuar: 40.117

Të Shëruar: 25.586

Të Vdekur: 1.026

8 frutat më të shijshme dhe më të shëndetshme

12:58 | 22 Nentor 2020

Idea e të ushqyerit shëndetshëm për disa njerëz nënkupton se duhet të heqin dorë nga shija, por jo gjithmonë../

Idea e të ushqyerit shëndetshëm për disa njerëz nënkupton se duhet të heqin dorë nga shija, shkruan “AgroWeb”.

Kjo nuk është e vërtetë, sidomos në rastin e frutave të mëposhtme, që janë shembulli ideal i shijes dhe shëndetit, transmeton lajmi.net.

Ato duhet të jenë pjesë e regjimit tuaj ushqimor për të parandaluar një sërë sëmundjesh dhe për të ofruar një jetë të shëndetshme.

Frutat më të shijshme e më të shëndetshme 

Mango

Mango njihet si Mbreti i Frutave dhe jo pa arsye.

Ai parandalon kancerin, përmirëson shikimin dhe ul kolesterolin, transmeton lajmi.net.

Ky frut përmban fruktozë dhe glukozë, ndaj mos e teproni gjithësesi.

Portokalli

Kjo agrume e shijshme është e pasur me vitaminë C por edhe fibër.

Fibra është e domosdoshme për të shmangur konstipacionin.

Molla

Nëse dëshironi të mbani mjekun larg atëherë konsumoni mollë rregullisht.

Molla zbut rrezikun e diabetit, ul kolesterolin, pastron mëlçinë dhe forcon imunitetin.

Shega

Shega është një thesar i mirëfilltë antioksidantësh, vitamine C dhe vlera të tjera anti-inflamatore.

Shalqini

Ky frut i lëngshëm është shumë i mirë për të hidratuar organizmin.

Për më tepër, shalqini e mban trupin të freskët, transmeton lajmi.net.

Bananja

Bananja ka nivele të larta të kaliumit që u bën mirë veshkave dhe kockave.

Bananja është një burim i shkëlqyer energjie.

Luleshtrydhet

Luleshtrydhet janë të jashtëzakonshme për imunitetin dhe kundër artritit.

Ato janë të pasura me vitamina dhe antioksidantëve.

Rrushi

Rrushi përmban pak kalori dhe është një frut i shëndetshëm për rënien në peshë.

Rrushi është fruti i preferuar për njerëzit që vuajnë nga diabeti, sepse janë të ëmbël por nuk e rrisin nivelin e sheqerit.

Kjo përzgjedhje frutash është e mirë jo vetëm për shijet fantastike por edhe për vlerat e mëdha shëndetsore. /Lajmi.net/