Të Infektuar: 14119

Të Shëruar: 10546

Të Vdekur: 563

5 problemet shëndetësore që një e qarë mund t’ju ndihmojnë të zgjidhni

17:51 | 1 Gusht 2020

Shoqëria shpesh mendon se nëse jeni duke qarë është një shenjë dobësie.

Nëse ndiheni sikur të keni nevojë të qani, mos i mbani lotët. Ata me të vërtetë kanë më shumë përfitime shëndetësore nga sa mendojmë, transmetojn lajmi.net.

  1. Stresi

Një studim i vitit 2014 zbuloi se të qarat mund t’i ndihmojnë njerëzit të pushojnë gjatë kohës stresuese. Rezultatet e të qarit nuk janë të menjëhershme, dhe mund të duhen disa minuta para se trupi të fillojë të qetësohet.

Sipas studiuesve, të qara aktivizon sistemin nervor parasimpatik (PNS). Kur aktivizohet, PNS ka një efekt qetësues në tru.

  1. Tensioni i gjakut

Presioni i lartë i gjakut mund të çojë në disa çështje serioze shëndetësore si goditje në zemër, sulm në zemër, dështim në zemër, çmenduri dhe madje edhe dështim të veshkave.

Por lajmi i mirë është se sipas disa studimeve, të qarat ulin tensionin e gjakut dhe e mban atë kontroll.

  1. Akumulimi i toksinave

Lotët që rrjedhin nga sytë tuaj ndërsa qajnë mund të pastrojnë mbeturinat, si tymi dhe pluhuri, nga sytë. Gjithashtu, kur qajmë, lotët tanë lirojnë toksinat që grumbullohen në trup për shkak të stresit.

Kjo heqje e toksinave ndihmon në uljen e niveleve të kortizolit në trup, duke rezultuar kështu në një gjendje shpirtërore më të lehtë.

  1. Lëkundjet e humorit

Nëse po pyesni veten pse sjellja juaj është bërë agresive dhe vazhdoni të ndjeheni të shqetësuar dhe irrituar kohët e fundit, atëherë duhet të dini që nuk mund të ketë përgjigje përfundimtare. Lëkundjet e humorit mund të ndodhin për arsye të ndryshme.

Një arsye e tillë është akumulimi i manganit në trup. Kur qajmë, kjo mangan i tepërt rrjedh nga trupi së bashku me lotët tanë. Kjo zvogëlon përqendrimin e tij në trup, dhe, si rezultat, ju bën të ndjeheni të qetë dhe të përqendruar.

  1. Dhimbje

Kur jemi në dhimbje fizike, disa lot shpesh shpërthejnë në mënyrë të pavullnetshme. Kjo është mënyra e trupit për të zvogëluar ndjesinë e dhimbjes.

Hulumtimet kanë zbuluar se përveç të qenit qetësues, duke derdhur lotë emocional çliron oksitocinën dhe endorfinat. Këto kimikate i bëjnë njerëzit të ndjehen mirë dhe gjithashtu mund të lehtësojnë dhimbjet fizike dhe emocionale. /Lajmi.net/