20 ushqime që do të pastrojnë arteriet tuaja natyrshëm dhe ju mbrojnë nga sulmet në zemër – Lajmi.net
20 ushqime që do të pastrojnë arteriet tuaja natyrshëm dhe ju mbrojnë nga sulmet në zemër
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 10:44, 18 May 2018
Është e vërtetë se sëmundja kardiovaskulare është një vrasës shumë i madh.

Një nga shkaqet kryesore për sulme koronare dhe goditje janë arteriet e bllokuara të cilat mund të ndërpresin qarkullimin e gjakut në të gjithë trupin.

Ka shumë faktorë që mund të përmirësojnë kërcënimin e një sulmi koronar duke përfshirë aktivitetin e pamjaftueshëm, stresin dhe dietën e dëmshme. Megjithatë, disa ndryshime të thjeshta në atë që hani mund të ju mundësojnë të mbroni veten dhe të ulni rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare.

Pra, ju paraqesim disa pije dhe ushqime të cilat mund t’ju lejojnë të mbani arteriet të lira nga bllokimi:
1. Salmon

2. Lëng portokalli

3. Kafe

4. Arra

5. Fruta hurma

6. Shafran i Indisë

7. Çaj jeshil

8. Djathë

9. Shalqi

10. Gruri

11.Vishnje

12. Leshterikët

13. Kanellë

14. Shegë

15. Spinaq

16. Brokoli

17. Vaj ulliri

18. Asparagus

19. Boronica

20. Avokado. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO